Kolędy to pieśni o tematyce bożonarodzeniowej. Większość obecnie śpiewanych kolęd to stare utwory, często liczące nawet 300 lat. Polska jest jednym z krajów, które mogą się pochwalić największą liczbą kolęd. Znamy i śpiewamy ponad 500 kolęd
Nierozłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest kolęda. Nazwa kolęda pojawiła się dawno temu. Wywodzi się od łacińskiego słowa calendae - początek każdego miesiąca. Z tej okazji odbywały się uroczystości, podczas których śpiewano, składano sobie życzenia. Szczególnie świętowano pierwszy dzień pierwszego dnia roku. Kościół zachował tradycję śpiewania pobożnych pieśni. W taki o to sposób pojawiły się świecie chrześcijańskim kolędy.
Kolędy jako pieśni sławiące narodzenie Chrystusa zaczęły się pojawiać w XIII wieku. Autorstwo najstarszych kolęd przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu, nie dotrwały one jednak do dnia dzisiejszego.
Najstarsze kolędy tworzone były w języku łacińskim. Od XVI wieku zaczęto kolędy tłumaczyć na język polski. W XVII i XVIII powstało najwięcej kolęd, które śpiewamy do dnia dzisiejszego. Z tego okresu pochodzą między innymi kolędy „Lulajże Jezuniu”, „Oj maluśki”.
Najpopularniejsza kolęda
Najbardziej rozpoznawalną kolędą na świecie jest kolęda „Cicha noc”. Śpiewana jest w 175 językach na całym świecie. Po raz pierwszy została wykonana przy akompaniamencie gitary w 1818 roku w kościele św. Mikołaja w Oberndorfie koło Salzburga. Autorem słów jest ks. Joseph Mohr wikary w kościele św. Mikołaja. Muzykę napisał Franz Xaver Gruber . Kolęda znana jest w oryginale niemieckim jako "Stille Nacht, heilige Nacht!", po angielsku brzmi jako "Silent night, holy night", po francusku - "Douce nuit, sainte nuit!", po włosku - "Santo Natal! Notte d"opal!", po hiszpańsku - "Noche de paz! Noche de luz!".
Najpopularniejsze polskie kolędy
- Wśród nocnej ciszy
- Cicha noc
- Anioł pasterzom mówi
- Gdy śliczna Panna Syna kołysała
- Lulajże Jezuniu
- Jezus malusieńki
- Oj maluśki
- Dzisiaj w Betlejem
- Przybieżeli do Betlejem
- Bóg się rodzi
- W żłobie leży
- Mizerna cicha