Od kiedy śpiewamy kolędy

Od kiedy śpiewamy kolędy
Nie wyobrażamy sobie świąt bez wspólnego śpiewania kolęd. Każdy z nas ma swoją ulubioną.
/ 25.05.2019 21:20
Od kiedy śpiewamy kolędy

Kolędy to pieśni o tematyce bożonarodzeniowej. Większość obecnie śpiewanych kolęd to stare utwory, często liczące nawet 300 lat. Polska jest jednym z krajów, które mogą się pochwalić największą liczbą kolęd. Znamy i śpiewamy ponad 500 kolęd

Nierozłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest kolęda. Nazwa kolęda pojawiła się dawno temu. Wywodzi się od łacińskiego słowa calendae - początek każdego miesiąca. Z tej okazji odbywały się uroczystości, podczas których śpiewano, składano sobie życzenia. Szczególnie świętowano pierwszy dzień pierwszego dnia roku. Kościół zachował tradycję śpiewania pobożnych pieśni. W taki o to sposób pojawiły się świecie chrześcijańskim kolędy.

Kolędy jako pieśni sławiące narodzenie Chrystusa zaczęły się pojawiać w XIII wieku. Autorstwo najstarszych kolęd przypisuje się św. Franciszkowi z Asyżu, nie dotrwały one jednak do dnia dzisiejszego.

Najstarsze kolędy tworzone były w języku łacińskim. Od XVI wieku zaczęto kolędy tłumaczyć na język polski. W XVII i XVIII powstało najwięcej kolęd, które śpiewamy do dnia dzisiejszego. Z tego okresu pochodzą między innymi kolędy „Lulajże Jezuniu”, „Oj maluśki”.

Najpopularniejsza kolęda

Najbardziej rozpoznawalną kolędą na świecie jest kolęda „Cicha noc”. Śpiewana jest w 175 językach na całym świecie. Po raz pierwszy została wykonana przy akompaniamencie gitary w 1818 roku w kościele św. Mikołaja w Oberndorfie koło Salzburga. Autorem słów jest ks. Joseph Mohr wikary w kościele św. Mikołaja. Muzykę napisał Franz Xaver Gruber . Kolęda znana jest w oryginale niemieckim jako "Stille Nacht, heilige Nacht!", po angielsku brzmi jako "Silent night, holy night", po francusku - "Douce nuit, sainte nuit!", po włosku - "Santo Natal! Notte d"opal!", po hiszpańsku - "Noche de paz! Noche de luz!".

Najpopularniejsze polskie kolędy

 1. Wśród nocnej ciszy
 2. Cicha noc
 3. Anioł pasterzom mówi
 4. Gdy śliczna Panna Syna kołysała
 5. Lulajże Jezuniu
 6. Jezus malusieńki
 7. Oj maluśki
 8. Dzisiaj w Betlejem
 9. Przybieżeli do Betlejem
 10. Bóg się rodzi
 11. W żłobie leży
 12. Mizerna cicha

Redakcja poleca

REKLAMA