Noc świętojańska to noc przypadająca w przeddzień wspomnienia św. Jana, czyli z 23 na 24 czerwca. Jej pogańskim odpowiednikiem była zawsze tzw. noc Kupały, przypadająca na najkrótszą noc w roku, czyli z 21 na 22 czerwca. Ważnym symbolem nocy świętojańskiej jest ogień. Jakie są inne zwyczaje i wróżby związane z nocą świętojańską?
Spis treści:
Noc świętojańska - zwyczaje
Zwyczajowo zarówno noc świętojańska, jak i noc Kupały, to przede wszystkim święto radości, miłości, płodności, urodzaju, żywiołów i witalności. Tak naprawdę oba te święta od wieków wzajemnie się przenikały, w wielu przypadkach trudno jest oddzielić od siebie ich zwyczaje. Podczas nocy świętojańskiej rozpalano liczne ogniska, przy których trwała całonocna zabawa - tańce, śpiewy i radosne biesiadowanie. Do ognia wrzucano mieszanki ziół, które miały zapewnić płodność i urodzaj, a także odganiać demony. Ogień symbolizował oczyszczenie i ochronę przed złem. Zwęglone fragmenty drewna z ogniska, zabierano później do domów - miały one chronić domostwa przed nieurodzajem i klęskami żywiołowymi. Popiół rozsypywano na polach, aby mieć piękne plony.
Wróżby nocy świętojańskiej
Zarówno podczas nocy Kupały, jak i podczas nocy świętojańskiej, popularne jest puszczanie wianków na wodę - stąd też zresztą inna nazwa świętowania, tzw. Wianki. Wszystkie panny plotły wianuszki z ziół i kwiatów, a w nocy wspólnie puszczały je na wodę. Wyłowienie wianka przez kawalera, zwiastowało szybkie zamążpójście (szczególnie, jeśli wyłowił go ukochany). Jeśli jednak wianek zatonął, wróżbą było staropanieństwo i brak szansy na szczęśliwe życie. Nurt rzeki bywał więc bezlitosny.
Popularna wróżba nocy świętojańskiej była związana z kwiatami rumianku. Należało udać się na łąkę, zerwać kwiat rumianku, a następnie obrywać pojedynczo płatki z myślą o swoim życzeniu. Przy każdym płatku powinno na przemian paść: spełni się-nie spełni się-spełni się-nie spełni się. Ostatni płatek to symbol pozytywnej lub negatywnej wróżby.
Kwiat paproci
Jedna z najbardziej znanych polskich legend opowiada o magicznym kwiecie paproci. Według ludowych wierzeń, miał on zakwitać tylko raz do roku. Ten, komu udało się go odnaleźć, mógł liczyć na długowieczność, szczęście i ogromne bogactwo. Wielu śmiałków udawało się co roku na poszukiwania magicznego kwiatu paproci, ale czy któremuś udało się go odnaleźć? Cóż, trudno powiedzieć czy od wieków pozostawał on tylko w sferze marzeń i wyobraźni...
Czytaj także:
Piękne życzenia na dobranoc
Życzenia na weekend