Savoir – vivre wyznacza zasady postępowania tam, gdzie kodeks prawny go nie reguluje. Chodzi tu głównie o takie wzajemne postępowanie, dzięki któremu ludzie ufają sobie wzajemnie. Spójrz krytycznym okiem na kilka codziennych sytuacji, w których bardziej lub mniej świadomie ludzie dopuszczają się drobnych kradzieży.
Przykłady codziennych kradzieży
Pożyczanie książek – książki pożyczasz z bibliotek, jak również od znajomych i rodziny, kiedy zbyt długo przetrzymujesz książki nie tylko nadużywasz czyjejś życzliwości, łamiesz regulamin biblioteki, ale dopuszczasz się kradzieży, zastanów się ile pozycji z Twojego domowego księgozbioru nie należy do Ciebie, czasami cudze książki wzbogacają domową bibliotekę, mimo że znajomość z ich właścicielem już dawno się zakończyła.
Pożyczone ubrania, sprzęt kuchenny – czasem od sąsiadki pożyczasz formę do pieczenia ciast, albo dostaniesz od znajomych sałatkę w salaterce, którą zamiast szybko zwrócić – używasz przez wiele miesięcy, podobnie rzecz się ma z pożyczonymi ubraniami – w ogóle nie powinny być one pożyczane, ale jeśli już się tak stało – upierz pożyczoną część garderoby i szybko ją zwróć.
Kradzież pomysłów – rozmawiasz ze współpracownikami na temat nowych rozwiązań i pomysłów udoskonalenia pracy, po czym przypisujesz sobie pomysły innych, zasłyszane anegdoty powtarzasz jako własne, podpisujesz się jako autor wiersza na walentynce – choć tak naprawdę autorem jest poeta.
Czytaj także: Walentynkowy savoir - vivre
Kradzież drobnych sum pieniędzy – czasem szybko zapominamy o drobnych pożyczkach typu 1zł, 2zł – są to małe sumy pieniędzy, pewnie i druga strona o nich zapomniała, ale zasady savoir – vivre’u nie pozwalają zapomnieć nawet o tak małych pożyczkach – dobrym zwyczajem jest szybkie zwracanie każdej pożyczonej kwoty.
Kradzież czasu – taka forma kradzieży zachodzi wówczas, gdy zamiast konkretów wygłaszane są na zebraniach puste frazesy, które nie niosą ze sobą żadnej treści.
Polecamy: Punktualność
Kradzież tajemnic – gdy zaglądasz do cudzych dokumentów, listów, pamiętników.