Niewinna kradzież

Niewinna kradzież
Kradzież jest przestępstwem, za które grożą określone konsekwencje prawne. Niestety nie każda kradzież interesuje wymiar sprawiedliwości, a co gorsza – na pewien „nieszkodliwy” rodzaj kradzieży przyzwalamy sami.
/ 15.02.2010 20:39
Niewinna kradzież

Savoir – vivre wyznacza zasady postępowania tam, gdzie kodeks prawny go nie reguluje. Chodzi tu głównie o takie wzajemne postępowanie, dzięki któremu ludzie ufają sobie wzajemnie. Spójrz krytycznym okiem na kilka codziennych sytuacji, w których bardziej lub mniej świadomie ludzie dopuszczają się drobnych kradzieży.

Przykłady codziennych kradzieży

Pożyczanie książek – książki pożyczasz z bibliotek, jak również od znajomych i rodziny, kiedy zbyt długo przetrzymujesz książki nie tylko nadużywasz czyjejś życzliwości, łamiesz regulamin biblioteki, ale dopuszczasz się kradzieży, zastanów się ile pozycji z Twojego domowego księgozbioru nie należy do Ciebie, czasami cudze książki wzbogacają domową bibliotekę, mimo że znajomość z ich właścicielem już dawno się zakończyła.

Pożyczone ubrania, sprzęt kuchenny – czasem od sąsiadki pożyczasz formę do pieczenia ciast, albo dostaniesz od znajomych sałatkę w salaterce, którą zamiast szybko zwrócić – używasz przez wiele miesięcy, podobnie rzecz się ma z pożyczonymi ubraniami – w ogóle nie powinny być one pożyczane, ale jeśli już się tak stało – upierz pożyczoną część garderoby i szybko ją zwróć.

Kradzież pomysłów – rozmawiasz ze współpracownikami na temat nowych rozwiązań i pomysłów udoskonalenia pracy, po czym przypisujesz sobie pomysły innych, zasłyszane anegdoty powtarzasz jako własne, podpisujesz się jako autor wiersza na walentynce – choć tak naprawdę autorem jest poeta.

Czytaj także: Walentynkowy savoir - vivre

Kradzież drobnych sum pieniędzy – czasem szybko zapominamy o drobnych pożyczkach typu 1zł, 2zł – są to małe sumy pieniędzy, pewnie i druga strona o nich zapomniała, ale zasady savoir – vivre’u nie pozwalają zapomnieć nawet o tak małych pożyczkach – dobrym zwyczajem jest szybkie zwracanie każdej pożyczonej kwoty.

Kradzież czasu – taka forma kradzieży zachodzi wówczas, gdy zamiast konkretów wygłaszane są na zebraniach puste frazesy, które nie niosą ze sobą żadnej treści.

Polecamy: Punktualność

Kradzież tajemnic – gdy zaglądasz do cudzych dokumentów, listów, pamiętników.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA