Zmienia się jednak wydźwięk tego święta. Słabną skojarzenia związane z komunistyczną propagandą i ruchami emancypacyjnymi. Dziś zwłaszcza dla młodego pokolenia święto to jest wyrazem czci i pamięci dla kobiet. To dzień, w którym każdej kobiecie z naszego otoczenia możemy po prostu powiedzieć, że cieszymy się z jej obecności w naszym życiu.
Geneza święta
Historia Dnia Kobiet związana jest z ruchami feministycznymi i robotniczymi na przełomie dwudziestego wieku. Miały one miejsce w Ameryce Północnej oraz Europie. Samo święto zostało ustanowione na II Międzynarodowym Kongresie Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia w 1910 roku. Dzień Kobiet ustalono w drodze anonimowego głosowania, bez ustalenia daty jego obchodów. Za inicjatorkę dnia kobiet uznaje się niemiecką socjalistkę Klarę Zetkin. Do Europy święto to dotarło rok później 19 marca 1911 roku.
Pionierami w obchodzeniu tego święta na naszym kontynencie byli: Niemcy, Szwajcaria, Austria oraz Dania. Jednak obchody Dnia Kobiet wówczas nijak nie przypominały współczesnego kształtu tego dnia. Wówczas był to dzień demonstracji i manifestacji publicznych, na których domagało się większych praw dla kobiet. W wielu krajach po licznych interwencjach policji zakazywano obchodzenie tego dnia. Nic jednak nie dały oficjalne zakazy i święto to zyskiwało swoich licznych zwolenników, a w zasadzie głównie zwolenniczki w kolejnych krajach europejskich: Francji, Holandii, Szwecji i Anglii.
Zaproś swoją kobietę na randkę: wyślij jej specjalne e-zaproszenie
Ustalenie daty 8 marca
Data święta kobiet została zmieniona na 8 marca w 1922 roku. Zrobiono to, aby upamiętnić marcowe wydarzenia, które miały miejsce w 1917 roku w Rosji. Wówczas to na ulicach Sankt Petersburga doszło do masowych strajków i manifestacji, które zakończyły się krwawą interwencją rosyjskiej policji. Były to początki rozruchów w związku z którymi abdykował car Mikołaj II.
Skorzystaj z wierszyków z okazji Dnia Kobiet
Dzień kobiet w Polsce
Do Polski Dzień Kobiet zawitał dopiero po II wojnie światowej. Święto to bowiem bardzo dobrze wpisywało się w złożenia socjalistycznej propagandy. Wielu z nas pamięta jeszcze prezenty z okazji tego święta, które obowiązkowo trzeba było odhaczyć na liście. Rajstopy, mydełka, goździki i tulipany to charakterystyczna panorama Dnia Kobiet w Polsce socjalistycznej. Dzień Kobiet przestał być świętem państwowym w Polsce w 1993 roku. Zniósł je rząd Hanny Suchockiej. Nadal jednak jest to dzień, o którym chcemy pamiętać i kultywować. W końcu to kolejna okazja, aby wyrazić swoim bliskim kobietom swoją pamięć i życzliwość.
Polecamy: E-kartki z okazji Dnia Kobiet