Jak zachować się na polu golfowym?

Jakie zasady obowiązują na polu golfowym? W co powinna się ubrać kobieta do gry w golfa? Utarło się, że golf jest sportem dla mężczyzn, jednak coraz więcej kobiet sięga po kije golfowe i chce nauczyć się grać. Podpowiadamy jak zachować się na polu golfowym, aby nie popełnić gafy.
Jak zachować się na polu golfowym? fot. fot. Sobienie Królewskie Golf & Country Club

Powszechnie panuje przekonanie, że golf jest dyscypliną zarezerwowaną dla starszych panów. Jednak osoby, które wykonały choćby kilka uderzeń na zielonej trawie wiedzą, ile wysiłku wymaga ta gra oraz jak wiele daje satysfakcji.

Golf jest też dobrym sposobem na aktywne spędzenie czasu we dwoje, w uroczym otoczeniu przyrody oraz znakomitej atmosferze. W golfie liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Na polu wszyscy są przyjaźnie nastawieni, a zielone otoczenie sprzyja odpoczynkowi, wyciszeniu, a poprzez wysiłek fizyczny pokonywaniu własnych słabości.

Zobacz także: Golf - sport dla elit?

Etykieta na polu golfowym

Golf to jedyny sport, który ma w regułach zapisy nakazujące wyrównywanie szans. W związku z tym odległość od tee (miejsca) startowego do greenu z dołkiem dla kobiet jest krótsza. Handicap sprawia również, że golfistka z mniejszym doświadczeniem może wygrać nawet z zawodowcem. Tym, co szczególnie wyróżnia golfa, jest jego filozofia fair play i etykieta, która nakazuje pamiętać o bezpieczeństwie i komforcie innych graczy.

- W trakcie gry pierwsze uderzenie zawsze wykonuje osoba, której piłka znajduje się dalej od dołka. Rywalizacja odbywa się w skupieniu. Nie wskazane jest rozpraszanie osoby wykonującej uderzenie. Najlepiej w ciszy stanąć za graczem w bezpiecznej odległości. Jeśli komuś uderzenie nie wyjdzie, powinien ostrzec przed lecącą piłką osoby na polu, które znajdują się w pobliżu – tłumaczy Radosław Pieniak z Sobienie Królewskie Golf & Country Club.

Polecamy również: Wykorzystuj mowę ciała na spotkaniach biznesowych

Co ciekawe golf uczy punktualności i dyscypliny – na grę należy wcześniej się umówić. W związku z tym spóźnianie się nie jest w dobrym tonie. Bezwzględnym nakazem na każdym polu golfowym na świecie jest pozostawianie porządku w miejscu, które opuszcza gracz. Dotyczy to szczególnie korzeni trawy, jeśli zostały wyrwane – należy je ułożyć z powrotem w tym samym miejscu. 

Przeczytaj również: Kolejność powitania

Jak powinien wyglądać strój do golfa?

Obok zasad dotyczących samej gry, przepisy golfowe wyraźnie określają także kwestie stroju. - Podczas gry niedopuszczalne są koszulki typu t-shirt, dresy, a nawet dżinsy. Z kolei koszulki muszą mieć kołnierzyk lub stójkę. Preferowane spodnie są długie, dopuszczalne są jednak szorty lub spódnica. Zalecane obuwie jest oczywiście wygodne i miękkie, a buty na obcasach są niedopuszczalne – wyjaśnia Radosław Pieniak z Sobienie Królewskie Golf & Country Club.

Bardzo łatwo jest rozpocząć naukę gry w golfa. Zwykle już pierwsze treningi przynoszą efekty. Dzięki temu obecność polu przynosi wiele przyjemności.

Przeczytaj także: Etykieta golfa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
Słyszałem, że są fajne, może to sprawdzę sam, jak będę miał więcej czasu :d
/5 lat temu
Oni mają rzeczywiście te kursy nie najgorsze, nie nudz się człowiek. No i nie kosztują kupy kasy :p
/5 lat temu
Dobrze wiedzieć, jak się zachowywać nie tylko na polu golfowym, ale wszędzie :p savoir vivre jest w dzisiejszych czsach niestety niedoceniany. Fajne są np. kursy w szkole dobrych manier, tam są wszystkie podstawy SV.