POLECAMY

Jak rozmawiać z księdzem?

Czy ksiądz to "dyrektor instytucji"? Czy w rozmowie z księdzem dopuszczalny jest zwrot "proszę pana"? Czy tak samo rozmawiamy z księdzem w kościele, jak i w kancelarii parafialnej?
Jak rozmawiać z księdzem?

Może moje pytanie wyda się nieco dziwne, ale jak rozmawiać z księdzem? Tzn. jakie obowiązują mnie zasady w trakcie rozmowy z księdzem podczas rozmowy w kancelarii parafialnej, a jakie w zachrystii? Takie same? Jak się zachowywać, żeby nie popełnić jakiejś gafy? Marta W.

Zobacz też: Kondolencje - komu i jak składać?

Zasady są, w obu wypadkach, dokładnie takie same jak z innymi osobami, jak w każdej instytucji, w której jesteśmy klientem. Rozmawiając z proboszczem pamiętajmy, że jest „dyrektorem” takiej instytucji jaką jest parafia. Trzeba tylko pamiętać o właściwym tytułowaniu.

Nie mówmy nigdy „księże”. Mówmy zawsze „proszę księdza”. Oczywiscie zwroty typu "proszę pana" są raczej niestosowne.

Zobacz też: Rozmowy o polityce w pracy - wypada?

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Jakie pytanie taka odpowiedź. A pytanie za przeproszeniem z d*** To w kancelarii dla tej pani ksiądz to już inny człowiek niż w zakrystii że trzeba się inaczej zwracać? Dokładnie, idziesz i rozmawiasz z księdzem tak jak z inną osobą w jakiejś instytucji, pamiętając tylko o odpowiednim zwrocie. W końcu ksiądz to tez człowiek prawda?
/6 lat temu
zawartość merytoryczna tego artykuliku jest nader uboga