Jak pobłogosławić święconkę w domu fot. Adobe Stock

Jak pobłogosławić święconkę (pokarmy) w domu? Tekst modlitwy

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie odbywać się w domach. Błogosławienie święconki samodzielnie musi odbyć się równie uroczyście, co w kościele i niezbędny jest tekst modlitwy.
Edyta Liebert / 09.04.2020 17:53
Jak pobłogosławić święconkę w domu fot. Adobe Stock

Ograniczenia związane z epidemią obejmują też święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Nie pójdziesz tradycyjnie ze święconką do kościoła, ale możesz pobłogosławić święconkę samodzielnie w domu w Niedzielę Wielkanocną, wypowiadając tekst modlitwy.

Prawo do błogosławienia pokarmów mają kapłani i diakoni oraz ustanowieni przez biskupa albo wyższego przełożonego zakonnego akolici i lektorzy. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” z 21 marca br. w związku z epidemią koronawirusa, wskazało jednoznacznie:

Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich", t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350”.

Błogosławieństwo pokarmów w domu - przebieg i tekst modlitwy

Ojciec lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. (1 Tes 5, 16-18)

oraz

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.” (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Po posiłku ojciec lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny:

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Co powinno znaleźć się w święconce oraz inne porady:

Jak zorganizować Święta Wielkanocne w czasie epidemii koronawirusa?
Jak zorganizować Święta Wielkanocne w czasie epidemii koronawirusa?
Jak w dobie epidemii koronawirusa przygotować się do Wielkanocy i jak, choć odrobinę, poczuć klimat rodzinnych uroczystości?
Nowe przepisy dotyczące ilości osób w kościele. Czy zostaną wprowadzone przed Wielkanocą?
Nowe przepisy dotyczące ilości osób w kościele. Czy zostaną wprowadzone przed Wielkanocą?
Ograniczenie do 5 osób na mszy świętej obowiązuje do 11 kwietnia br. Czy to znaczy, że w Wielkanoc wejdziemy do kościoła normalnie?
Wielkanoc inna niż zwykle. Będzie spowiedź przez telefon i święcenie pokarmów w domu?
Wielkanoc inna niż zwykle. Będzie spowiedź przez telefon i święcenie pokarmów w domu?
Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądały w tym roku święta wielkanocne. Czy będziemy mogli odwiedzić rodzinę? Co z tradycyjnymi zwyczajami, jak np. święcenie pokarmów w kościele?
Co włożyć do święconki? Lista pokarmów wraz z ich symbolicznym znaczeniem
Co włożyć do święconki? Lista pokarmów wraz z ich symbolicznym znaczeniem
Co włożyć do święconki? Pewnie co roku odruchowo umieszczasz w niej wędlinę, sól, chleb... Czy wiesz co symbolizują i dlaczego koniecznie muszą znaleźć się w wielkanocnym koszyku?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)