Jak odpowiedzieć na zaproszenie

Jak odpowiedzieć na zaproszenie

Otrzymałam zaproszenie na przyjęcie z okazji urodzin mojego chrześniaka. Czy powinnam na nie odpowiedzieć? – takie pytanie bardzo często zadajemy sobie po otrzymaniu zaproszenia. Jak powinniśmy w tej sytuacji postąpić?
/ 07.04.2010 11:27
Jak odpowiedzieć na zaproszenie

Nie ma obowiązku przybycia na przyjęcie. Nikt również nie wymaga od nas, byśmy szczegółowo tłumaczyli się, dlaczego danego dnia nie jesteśmy w stanie przybyć na imprezę. Jeżeli jednak organizator przyjęcia w zaproszeniu umieszcza skrót RSVP – nie powinniśmy, a wręcz nie możemy, go zignorować, byłoby to ogromnym nietaktem z naszej strony.

Zobacz także: Zaproszenia na przyjęcia rodzinne

Oto kilka zasad odpowiadania na zaproszenia:

• na zaproszenia należy odpowiadać w ciągu kilku dni od momentu, w którym je otrzymaliśmy; nie powinno się zbytnio zwlekać z odpowiedzią, gdyż byłoby to oznaką braku szacunku dla osoby zapraszającej (czasami gospodarz przyjęcia zaznacza na zaproszeniu konkretną datę, do której chciałby otrzymać odpowiedź, z wielu powodów może to być dla niego bardzo istotne – np. dlatego, że do określonego czasu musi potwierdzić liczę gości w restauracji, w takiej sytuacji powinniśmy bezzwłocznie odesłać odpowiedź);

• jeżeli do zaproszenia nie została dołączona kartka zwrotna, powinno się odpowiedzieć na własnej kartce na podany adres zwrotny (jeżeli przyjęcie organizowane jest przez więcej niż jedną osobę, powinniśmy odpowiedzi wszystkim; jeżeli pod RSVP osoba zapraszająca podała numer telefonu albo adres mailowy, to znaczy, że najlepiej będzie, jeżeli odpowiemy w taki sposób; w takiej jednak sytuacji powinniśmy upewnić się, że odpowiedź dotrze na czas do danej osoby);

Zobacz także: Czy zawsze należy odpowiadać na zaproszenie

• odpowiedź na zaproszenie, potwierdzające przybycie czy też negatywna, powinna być krótka; nikt nie może wymagać od nas tłumaczenia się z odmowy przybycie, jest to nasza, osobista sprawa;

Drogi Janie!
Niestety nie będę mogła przybyć na Twoje przyjęcie urodzinowe, które ma odbyć się w najbliższą sobotę. Bardzo tego żałuję, ale nie jestem w stanie nic temu zaradzić.
Pozdrawiam serdecznie,
Kasia

Droga Mario!
Z przyjemnością chciałabym Cię zawiadomić, że ja wraz z Pawłem przybędziemy na chrzest Dominiki, który odbędzie się 14 lipca, w niedzielę.
Całuję,
Irena

• jeżeli nie będziesz w stanie stawić się na przyjęciu, to tym bardziej powinieneś odpowiedzieć osobie zapraszającej; jeżeli zaproszenie dotyczy okazji nieoficjalnej, tj. przyjęcia w gronie rodzinnym lub bliskich przyjaciół, to bez problemu możesz szczegółowo wyjaśnić, dlaczego jesteś zmuszony odmówić; jeżeli zaproszenie dotyczy okazji oficjalnej to odmowy udziela się w tonie formalnym (odpowiedź powinna być krótka, pozbawiona szczegółów), np.

Maria i Jan Kowalscy
z przykrością zawiadamiają,
że nie będą w stanie przybyć
na przyjęcie, które odbędzie się
17 czerwca.