Dodatki do stroju chłopca

Dodatki do stroju chłopca

Dodatki do ubioru dla chłopca przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej są równie ważne jak dodatki dla dziewczynki. Możemy wybierać między muszkami, musznikami, krawatami, przypinkami i wypustkami.
/ 25.03.2009 13:41
Dodatki do stroju chłopca

Wiadomo, że jeśli na Pierwszą Komunię Świętą chłopiec będzie ubrany w albę, o dodatki nie musimy się martwić. Inaczej jest w przypadku garnituru. Rodzice zaczynają się zastanawiać, czy lepiej będzie wyglądać do niego muszka czy krawat. A może musznik? Jak ozdobić kieszonkę i klapę marynarki?

Krawat czy muszka

To, czy wybierzemy krawat czy muszkę, zależy od naszego gustu i upodobań. Jeśli wybierzemy krawat, musimy pamiętać, żeby kolorystycznie pasował do marynarki. Najczęściej chłopcy mają krawaty czarne lub ecru. Należy pamiętać, że powinny one być ciemniejsze od koszuli – przynajmniej o jeden ton. Jeśli koszula ma nawet delikatne, mało widoczne prążki, proponuję gładki krawat.

Krawaty wykonane są najczęściej z jedwabiu – takie najłatwiej jest zawiązać i bardzo trudno jest je pognieść. Niekiedy do jedwabiu dodaje się również len i bawełnę. Jeśli chodzi natomiast o wiązanie krawata, to istnieje kilkadziesiąt różnych sposobów. Najczęściej stosuje się dwa węzły: windsorski i prosty.

Wielu chłopców przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej nosi przy kołnierzyku muszkę. Niektórych może odstraszać sposób jej wiązania, choć coraz częściej możemy spotkać muszki zawiązane na stałe – zapinane z tyłu. Muszka elegancko wygląda do każdego rodzaju garnituru.

Zdarza się również, że chłopiec zakłada musznik, który wyglądem przypomina krótki, podwójny krawat, na końcu ścięty w szpic. Wiąże się go jednak nieco inaczej niż krawat. Podobnie jak gotowe muszki i krawaty możemy spotkać w sklepach gotowe, zawiązane już muszniki. Stają się one ostatnio coraz bardziej popularne.

Przy kołnierzyku można zawiązać również plastron. Przypomina on z wyglądu musznik, jest tylko dużo dłuższy, a końce ma proste. Powinno się go koniecznie zakładać do kamizelki. Plastrony rzadko można zobaczyć u chłopca idącego do Pierwszej Komunii Świętej. Zakładają je częściej dojrzali mężczyźni.

Muszkę możemy kupić już od 5 zł. W podobnej cenie jest musznik. Natomiast żakard, czyli musznik z wypustką, kosztuje ok. 20 zł, a krawat ok. 15 zł.

Przypinki i wypustki

Garnitur dla chłopca jest najczęściej jednokolorowy. Nie oznacza to jednak, że nie można go delikatnie ozdobić. Specjalnie do tego stworzono przypinki do klapy marynarki i wypustki do kieszonki. Przypinki mają najczęściej formę kokardki z pojedynczym kwiatkiem lub różyczki z kilkoma listkami. Wszystko jest w kolorze białym. Niekiedy można dodać do nich niewielką, zieloną gałązkę asparagusa.

Wypustki mogą być natomiast w różnych kolorach – od białych, przez beżowe i granatowe, po czarne. Niektóre są gładkie, inne mogą być w delikatne groszki lub kratkę. Wykonane są najczęściej z atłasu i kosztują od 1 do 4 zł.

Jak się okazuje, dodatków do stroju komunijnego chłopca jest wiele. Przed zakupem zastanówmy się jednak dobrze, które z nich najlepiej będą się komponować z garniturem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/05.05.2010 12:57
mi się wydaje, że nie powinno dawać pieniędzy młodym dzieciom. lepiej kupić im jakiś rower/hulajnogę/odtwarzacz/zegarek czy translator językowy. dla swojej córci kupowałam w tym roku na komunię zegarek Casio LTP - 1264G - 7BEF http://tnij.org/gqxt. Bardzo jej się podobał. Beatka oczywiście dostała jakieś pieniądze od chrzestnych ale z nich nie cieszyła się tak, jak z tego zegarka ;-)