Alba

Pierwsza Komunia Święta
Wiele polskich parafii ujednoliciło strój na Pierwszą Komunię Świętą wprowadzając alby. Przypominają one komże, które najczęściej są w białym kolorze, mają rozszerzane rękawy, a na piersi naszytą hostię.
/ 03.03.2009 12:40
Pierwsza Komunia Święta

W porównaniu do tradycyjnych strojów komunijnych, alby są znacznie skromniejsze, choć w przypadku tych dziewczęcych, zaczynają coraz bardziej przypominać sukienki. Przewiązywane najczęściej złotym sznurem lub taśmą, z plisowanymi wstawkami, ozdobione różyczkami lub haftami, stają się dużo bogatsze od strojów przeznaczonych dla chłopców. Ozdoby dziewczęcych alb mogą być w kolorze czerwonym, błękitnym, złotym lub żółtym. Umieszczane są najczęściej na rękawach. Dziewczęce alby mogą być odcinane w pasie lub przewiązywane. Niektóre posiadają peleryny doszyte lub zdejmowane. Jeśli podczas Komunii pogoda się popsuje, można nałożyć na wierzch krótką lub długą pelerynkę, wykonaną z polaru.

Alby dla chłopców mogą być długie lub krótkie. Najczęściej są w białym kolorze. Jednak spodnie do krótkich chłopięcych strojów nie muszą być koniecznie jasne. Dopuszczane są nawet czarne. Jeśli chodzi o dodatki, to alba chłopięca może być ze stójką lub kapturem.

Materiał, z którego wykonane są stroje komunijne – zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek – to najczęściej strecz lub kaszmiro-strecz. W komplecie z albą sprzedawany jest pas, a w przypadku stroju dziewczęcego również torebka. Rodzice dziecka, które będzie przystępować do Pierwszej Komunii, muszą liczyć się z wydatkiem ok. 130 zł za samą albę. Ta przeznaczona dla dziewczynek jest droższa o ok. 10 zł, ze względu na bogatsze dodatki.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA