Czy zabierać dzieci na wesele? Ekspertka radzi co zrobić, gdy para młoda nie uwzględniła dzieci na zaproszeniu

Obecność dzieci na weselu nie dla wszystkich jest oczywista. Czy można zaprosić na wesele wyłącznie dorosłych? Jak zachować się, gdy na zaproszeniu nie uwzględniono dzieci?
/ 28.07.2020 13:03

Jeszcze 10 lat temu nie do pomyślenia była sytuacja, w której państwo młodzi nie zapraszają na wesele dzieci. Nawet jeśli te nie zostały wymienione w zaproszeniu, rodzice zabierali pociechy ze sobą.

Izabela Janachowska, ekspertka w zakresie organizacji wesel zdradziła, czy warto zapraszać na wesele także dzieci i dlaczego część par organizuje wesele wyłącznie dla dorosłych.

Izabela Janachowska: „To młoda para ma zdecydować o tym, czego chce”

Jej zdaniem coraz więcej par ma odwagę na to, by wprost zakomunikować gościom, że na wesele zapraszają bez dzieci:

Ponieważ ja też często mówię o tym, żeby wesela trzeba personalizować i spełniać swoje marzenia, to pary coraz odważniej mówią o tym, że nie chcą mieć dzieci na weselu. Uważają, że wesele to nie jest moment i miejsce dla dzieci.
- powiedziała Izabela Janachowska.

Zwróciła uwagę na to, że dla wielu par wesele, na którym pije się alkohol, nie jest najlepszym miejscem dla małych dzieci.

Niektórzy próbują znaleźć kompromis i w pewien sposób rozdzielić imprezę weselną na część dla osób dorosłych i część dla dzieci. Zatrudniają animatorów, którzy zajmują się dziećmi, dzięki czemu najmłodsi nie biegają pomiędzy tańczącymi.

Zdaniem Izabeli Janachowskiej, w niezapraszaniu dzieci na wesele nie ma nic złego. Chodzi w końcu o to, by to para młoda spełniła swoje marzenie i zdecydowała o tym, jak ma wyglądać dzień ślubu.

Absolutnie należy to uszanować. Jeśli na zaproszeniu nie zostały wymienione dzieci, a nie jesteśmy pewni, czy para młoda organizuje wesele wyłącznie dla dorosłych, warto po prostu o to dopytać. W przeciwnym razie nikt nie będzie zadowolony - ani dzieci zabrane na imprezę, na której nie będą miały towarzystwa, ani dorośli, którzy zamiast się bawić, będą skupieni na opiece nad nimi.

To też może cię zainteresować:„Rodzice nie chcą zapłacić za moje wesele. Zupełnie tego nie rozumiem, to ich obowiązek!”„Nie idę na wesele koleżanki, bo nie chcę wydawać na to pieniędzy. Wolę przeznaczyć je na wakacje" - list do redakcji„Dałam na weselu kuzynki kopertę z pociętymi gazetami. Nie wstydzę się, bo nie zasłużyła na pieniądze”