POLECAMY

Czy obchodzić rocznicę Chrztu Świętego

Chrzest Święty jest ważnym wydarzeniem religijnym, ale również i dobrą okazją do spotkania w rodzinnym gronie. W kulturze przyjęło się, że wiele uroczystości, takich jak urodziny czy imieniny, ma swoje rocznice. Czy wobec tego powinno się również obchodzić rocznicę Chrztu Świętego?
Czy obchodzić rocznicę Chrztu Świętego

Znaczenie Chrztu Świętego

Chrzest Święty powszechnie jest uważany za jednorazowy i ogólny obowiązek nałożony na rodziców, którzy wyznają wiarę katolicką. Zwykle ludzie nie zdają sobie sprawy z wagi tego sakramentu. Tymczasem obrzęd Chrztu nie ogranicza się tylko do krótkiej ceremonii podczas Mszy Świętej, na którą składa się polanie głowy dziecka wodą święconą.

Waga sakramentu Chrztu jest tak samo duża, jak samych narodzin dziecka. Chrzest, według nauki Kościoła, jest momentem narodzin nowego katolika, poprzez wyzwolenie go z władzy szatana i grzechu pierworodnego. Sakrament powinien być więc szczególnie przypominany każdego roku na znak rozpoczęcia przez dziecko nowego życia w społeczności Kościoła Bożego. 

Rocznica Chrztu Świętego w Kościele

W Kościele katolickim, niemalże od początków jego istnienia, istnieje zwyczaj obchodzenia rocznicy narodzin, Chrztu Świętego oraz śmierci świętych. 27 sierpnia przypada rocznica Chrztu świętej Faustyny. Podczas specjalnej Mszy świętej nastąpi odtworzenie jej Chrztu, będącego zarazem potwierdzeniem jej przynależności do Kościoła Świętego.

Jak świętować

Rocznica Chrztu Świętego powinna być obchodzona każdego roku, najlepiej przy obecności nie tylko najbliższej rodzinny, ale również i chrzestnych. Tego dnia rodzice powinni zamówić w Kościele specjalną Mszę w intencji ich dziecka na znak odnowienia sakramentu Chrztu. Dzień ten powinien być dniem szczęścia dla całej rodziny, wypełnionym modlitwami oraz wspólnym spożywaniem posiłku.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
I klechy się obłowić muszą.Za darmo nie odmówią modlitwy w rocznicę śmierci