Zakochani w wnukach

dziadkowie fot. Panthermedia
Nie od dziś wiadomo, że nikt tak nie kocha najmłodszych, jak ich babcie i dziadkowie. Podpowiadamy, jak zadbać o ich dobre relacje.
/ 16.02.2012 16:04
dziadkowie fot. Panthermedia
Po co dziecku babcia i dziadek?
Dziadkowie darzą wnuki bezinteresowną miłością. Mają więcej czasu i cierpliwości, by godzinami się z nimi bawić. Dla nich wnuczek jest zawsze najpiękniejszy i najmądrzejszy. Wszystko potrafi wcześniej niż inne dzieci i oczywiście ma to po babci albo po dziadku. Kontakt z wnuczętami mobilizuje też nestorów rodziny do ciągłej aktywności życiowej.

W jaki sposób pielęgnować miłość na odległość?
Osoby starsze boją się samotności, tego, że nie są już potrzebne. Maluchy wnoszą w ich życie optymizm i radość. Dobrze, jeżeli dziadkowie mogą od czasu do czasu służyć im i ich rodzicom pomocą i doświadczeniem. Podtrzymuj regularne kontakty z dziadkami, odwiedzaj ich razem z dziećmi, zapraszaj babcię z dziadkiem do siebie tak często, jak to możliwe.

Jak zadbać o relację z dziadkami pod wspólnym dachem?
Dziadkowie scalają pokolenia, są łącznikiem między przeszłością rodziny i jej życiem obecnym. Pomoc w codziennych czynnościach, zwłaszcza przy malutkim dziecku, jest nieoceniona. Ale istnieje niebezpieczeństwo, że rodzice, zwłaszcza mocno zaangażowani w pracę zawodową, nadmiernie obarczą dziadków obowiązkami. Dziadkowie mogą pomagać, ale nie powinni wyręczać rodziców.

Co robić, gdy pomoc jest zbyt intensywna?
Świeżo upieczeni dziadkowie mogą wpaść w euforię gdy pojawi się wnuczek. Są w nim zakochani i zrobią wiele, by spędzać z nim dużo czasu, zapominając o rodzicach. Nadmierne wtrącanie się tuszuje lęk przed czuciem się bezużytecznym. Wnuczek daje szansę na nową aktywność i poczucie spełnienia w nowej roli. Warto ustalić terminy, częstotliwość wizyt dziadków oraz zasady zajmowania się dzieckiem.

Babcia krytykuje mamę. Jak sobie z tym poradzić?
Dziadkowie chcą dla wnuka jak najlepiej, ale często wydaje im się, że wiedzą lepiej od rodziców, jak o niego zadbać. Zwykle konflikt pojawia się między mamą a babcią, która ciągle jeszcze pamięta, jak zajmowała się własnymi dziećmi i trudno jej zrozumieć, że czasy się zmieniły, a wraz z nimi opinie dotyczące sposobu karmienia czy pielęgnowania niemowlęcia. Powiedz babci, że chętnie wysłuchasz jej rad, ale wolałabyś opiekować się dzieckiem po swojemu.

Redakcja poleca

REKLAMA