Partner pracuje do późna, więc jego ojcowskie zadania ograniczają się tylko do mówienia dziecku "dobranoc", gdy leży już w łóżeczku? To stanowczo za mało! Tak ustawcie swój codzienny grafik zajęć, by np. rano mąż odprowadzał malca do przedszkola, a wieczorem czytał mu bajki. Przypominaj też tacie, że dzieci bardzo cenią u ojców aktywność. Wasz przedszkolak może np. iść w sobotnie przedpołudnie z ojcem na basen albo do kina, a niedzielę pograć z nim w piłkę czy warcaby.
Tata wyjechał za granicę do pracy? Aby rozłąka z nim była łatwiejsza, korzystajcie z różnych form kontaktu oferowanych przez współczesną technikę. Masz stałe łącze Internetu? Zainstaluj do komputera kamerę i program Skype. Pociecha będzie wtedy mogła z tatą nie tylko rozmawiać, ale i widzieć się z nim. Mąż może także nagrywać maluchowi bajki do słuchania, pisać do niego e-maile, przesyłając buziaki na dzień dobry. Postaw na biurku dziecka jego wspólne zdjęcie z ojcem. A może zamówisz mu koszulkę czy kubek z taką fotografią? Patrząc na nią, syn czy córka łatwiej ukoi tęsknotę.
Pomóż byłemu mężowi nadal być ojcem. Pamiętaj, wasze rozstanie nie powinno mieć wpływu na jego kontakty z dzieckiem. Pozwalaj zatem, by twój "ex" często malca odwiedzał, telefonował do niego i zabierał do siebie. Nie zabraniaj też wspólnych weekendów, wakacji czy części świąt. Aby dziecko czuło, że tata jest kimś ważnym, wspominaj go w codziennych rozmowach ("Spytam o to ojca", "Może tacie też coś narysujesz?"). Ustal także z byłym partnerem, że będzie uczestniczył w ważnych dla pociechy chwilach: urodzinach, szkolnych przedstawieniach czy zakończeniu roku w szkole. To uszczęśliwi malucha!
Dlaczego ojciec jest ważny
Ten kochający i oddany to niezastąpiony towarzysz zabaw, który pomaga maluchowi odkrywać świat i dodaje mu wiary w siebie. To jednak nie wszystko!
■ Dla syna ojciec jest wzorem męskości. To głównie od niego mały chłopiec uczy się (poprzez obserwację i naśladowanie), co to znaczy być człowiekiem silnym, dzielnym i zaradnym.
■ Córka dowiaduje się dzięki tacie, czym jest kobiecość. Jeśli ojciec mówi jej komplementy, docenia ją, okazuje szacunek, dziewczynka czuje się akceptowana. Wie też, czego powinna wymagać później od swego partnera.
O wychowaniu dziecka porozmawiaj na mamacafe.pl