POLECAMY

Tata na przychodne

Dziecko potrzebuje ojca także wtedy, gdy jest on bardzo zapracowany lub kiedy rodzice się rozstali. Zadbaj więc, aby maluchowi nie zabrakło miłości taty.
Tata na przychodne fot. Panthermedia
Kiedy malec widuje ojca wyłącznie wieczorami lub tylko w weekendy, może być im trudno obojgu nawiązać ze sobą dobre relacje. Na szczęście są sposoby, by temu zaradzić.

Partner pracuje do późna, więc jego ojcowskie zadania ograniczają się tylko do mówienia dziecku "dobranoc", gdy leży już w łóżeczku? To stanowczo za mało! Tak ustawcie swój codzienny grafik zajęć, by np. rano mąż odprowadzał malca do przedszkola, a wieczorem czytał mu bajki. Przypominaj też tacie, że dzieci bardzo cenią u ojców aktywność. Wasz przedszkolak może np. iść w sobotnie przedpołudnie z ojcem na basen albo do kina, a niedzielę pograć z nim w piłkę czy warcaby.

Tata wyjechał za granicę do pracy? Aby rozłąka z nim była łatwiejsza, korzystajcie z różnych form kontaktu oferowanych przez współczesną technikę. Masz stałe łącze Internetu? Zainstaluj do komputera kamerę i program Skype. Pociecha będzie wtedy mogła z tatą nie tylko rozmawiać, ale i widzieć się z nim. Mąż może także nagrywać maluchowi bajki do słuchania, pisać do niego e-maile, przesyłając buziaki na dzień dobry. Postaw na biurku dziecka jego wspólne zdjęcie z ojcem. A może zamówisz mu koszulkę czy kubek z taką fotografią? Patrząc na nią, syn czy córka łatwiej ukoi tęsknotę.

Pomóż byłemu mężowi nadal być ojcem. Pamiętaj, wasze rozstanie nie powinno mieć wpływu na jego kontakty z dzieckiem. Pozwalaj zatem, by twój "ex" często malca odwiedzał, telefonował do niego i zabierał do siebie. Nie zabraniaj też wspólnych weekendów, wakacji czy części świąt. Aby dziecko czuło, że tata jest kimś ważnym, wspominaj go w codziennych rozmowach ("Spytam o to ojca", "Może tacie też coś narysujesz?"). Ustal także z byłym partnerem, że będzie uczestniczył w ważnych dla pociechy chwilach: urodzinach, szkolnych przedstawieniach czy zakończeniu roku w szkole. To uszczęśliwi malucha!

Dlaczego ojciec jest ważny
Ten kochający i oddany to niezastąpiony towarzysz zabaw, który pomaga maluchowi odkrywać świat i dodaje mu wiary w siebie. To jednak nie wszystko!
■ Dla syna ojciec jest wzorem męskości. To głównie od niego mały chłopiec uczy się (poprzez obserwację i naśladowanie), co to znaczy być człowiekiem silnym, dzielnym i zaradnym.
■ Córka dowiaduje się dzięki tacie, czym jest kobiecość. Jeśli ojciec mówi jej komplementy, docenia ją, okazuje szacunek, dziewczynka czuje się akceptowana. Wie też, czego powinna wymagać później od swego partnera.

O wychowaniu dziecka porozmawiaj na mamacafe.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)