Symbole choinkowe fot. Fotolia

Symbolika ozdób choinkowych

Poznaj je wszystkie!
Barbara Lasota / 23.05.2019 11:55
Symbole choinkowe fot. Fotolia

Choinkę ubieramy dopiero od XVIII w. Zwyczaj ten przejęliśmy od Niemców. Jednak i wcześniej uroczysty charakter świąt Bożego Narodzenia podkreślaliśmy, strojąc domy zielonymi gałązkami iglaków. Tyle, że nie było to drzewko, lecz gałąź zawieszona pod sufitem lub ucięty czubek świerka albo sosny, zawieszony do "góry nogami". Taką ozdobę nazywano podłaźniczką. Strojono ją własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami specjalnie wybieranymi malutkimi jabłuszkami i ozdobami z papieru. Gdy pojawiła się choinka, zawieszano na niej takie same ozdoby.

Modne dawniej ozdoby choinkowe, miały swoją symbolikę. Nie wieszano niczego przypadkowo, tylko po to, aby było dekoracją. Jakie jest znaczenie gwiazdy, anioła, dzwoneczków, jabłek? Może dzięki temu w tym roku zapragniesz mieć takie drzewko jak za dawnych lat - swojskie, symboliczne, ekologiczne i piękne.


Symbolika ozdób choinkowych:

  • Słodkości oznaczają radość. Wieszano kruche ciasteczka i pierniczki (ale częściej te drugie) ozdobione lukrem. Cukierki miały kształt długich sopelków. Słodycze te symbolizowały radość z narodzenia Bożej Dzieciny. Pierniczki miały zapewniać miłość, przychylność sił nadprzyrodzonych, a także długie i zdrowe życie.
  • Dzwoneczki - będą dobre nowiny. Robiono je z tektury i oklejano złocistym lub srebrnym papierem. Wg tradycji chrześcijańskiej zwiastowały radość z pokonanego zła. Wieszając je na choince, wierzono, że rodzina będzie dostawać dużo dobrych nowin.
  • Łańcuch - scalał rodzinę. Klejono go, łącząc ze sobą kółeczka z kolorowych papierków, z bibuły lub słomy. Musiał być długi, aby można nim było dokładnie opleść całą choinkę, od szczytu po sam dół. Tylko taki pomagał utrzymać jedność i nierozerwalność więzów łączących domowników i dalszych krewnych.

  • Jabłka - owoce prosto z raju. Wieszano małe i średniej wielkości, koniecznie czerwone o twardym miąższu. Symbolizowały biblijny owoc, którym wąż kusił Adama i Ewę. Miały zapewniać domownikom zdrowie urodę.
  • Anioł - opiekun domu i ludzi. Główki aniołków robiono z wydmuszek jaj lub wycinano z papieru i doklejano im bibułkowe sukienki oraz skrzydła. Ten dobry duch miał chronić dom i jego mieszkańców przed złymi mocami.
  • Światełka - oznaczały Jezusa. Przypominały o przyjściu na świat Chrystusa – światła dla błądzących pogan. Etnografowie twierdzą, że obecność światełek na drzewku wywodzi się z dawnego kultu ognia.
  • Orzechy - oznaczały dobrobyt. Na choince wieszano włoskie orzechy, wbijając w każdy cienki drucik. Często zawijano je w sreberka, kolorowe papierki lub wkładano do koszyczków zrobionych z pudełek po zapałkach. Poza dobrobytem zapewniały mądrość.
  • Gwiazda - prowadziła Trzech Króli. Jej miejsce znajdowało się zawsze na czubku choinki na pamiątkę gwiazdy, która wskazywała drogę Królom lub, jak uważają inni, Mędrcom chcącym się pokłonić Dzieciątku. W tradycji ludowej gwiazda miała także pomagać znaleźć drogę do domu tym, którzy wyjechali.
  • Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani domu".