ojcowie a naturalne karmienie fot. Materiały prasowe

Jak tata może wpierać w naturalnym karmieniu dziecka? Teraz to możliwe!

Chociaż karmienie piersią jest naturalnie przypisane do kobiet, one też potrzebują wsparcia ze strony bliskich. Zwłaszcza ojców!
Redaktorki Polki.pl / 20.08.2019 15:03
ojcowie a naturalne karmienie fot. Materiały prasowe

Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dziecka są powszechnie znane i mamy zdają sobie sprawę z wyższości karmienia naturalnego nad sztucznym. Mimo tego, choć światowe wskaźniki w zakresie rozpoczynania karmienia piersią z chwilą narodzin są wysokie i wynoszą ok. 60–95%, z czasem stopniowo maleją. Skutkuje to niższymi wskaźnikami karmienia piersią w wieku sześciu miesięcy.

Z kolei jeśli już zostanie podjęta decyzja o karmieniu sztucznym, pojawiają się trudności w powrocie do karmienia piersią. Zapewnienie matkom karmiącym piersią stałego wsparcia w tym okresie ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza że kobiety napotykają coraz większe ograniczenia czasowe i wiele z nich musi łączyć opiekę nad dzieckiem z karierą zawodową. Co równie ważne, kobiety, które otrzymują wsparcie ze strony partnera, chętniej rozpoczynają karmienie piersią i kontynuują je przez dłuższy czas.

Przy okazji obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią 2019 Philips, światowy lider w dziedzinie technologii medycznych oraz opieki nad matką i dzieckiem, opublikował wyniki badań wskazujące na istotną rolę, jaką partnerzy mogą odgrywać w procesie karmienia naturalnego.

Większość ojców chce pomagać

Według wyników badania przeprowadzonego przez Philips Avent prawie wszystkie badane mamy chciałyby, aby ich partnerzy uczestniczyli w każdym aspekcie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Polskie wyniki wskazują, że 54% mam chciałoby, aby ich partnerzy pomagali przygotowywać pokarm w butelkach, a aż 62% z nich oczekuje pomocy podczas karmienia dziecka w nocy.

Choć na szczęście wg polskiego badania większość ojców (67%) chce pomagać w procesie karmienia, istnieją obszary, w ramach których mogliby udzielać większego wsparcia. Większość partnerów (80%) uspokaja niemowlęta i czuwa nad nimi, gdy śpią (68%), ale już mniej niż połowa z nich (48%) myje laktatory i butelki potrzebne do następnego karmienia, a tylko 38% z nich poświęca czas, aby dowiedzieć się, jak należy karmić dziecko. To oznacza, że są pewne aspekty opieki nad noworodkiem, za które wciąż odpowiada tylko mama i istnieje potrzeba lepszej edukacji partnerów.

Odzwierciedlają to również wyniki badania wskazujące, że 79% matek z Polski uważa, iż potrzebnych jest więcej informacji na temat metod wspierania procesu karmienia mlekiem mamy przez partnera. Biorąc pod uwagę, że edukacja ojców na temat korzyści wynikających z karmienia piersią może podwoić prawdopodobieństwo karmienia niemowląt wyłącznie piersią przez sześć pierwszych miesięcy ich życia, świeżo upieczeni rodzice powinni przedyskutować i rozważyć ten niezwykle ważny temat.

Jak ojcowie mogą pomóc w naturalnym karmieniu?
fot. materiały prasowe

Ważna rola taty

Z tego względu podczas tegorocznego Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Philips Avent pragnie promować karmienie piersią wśród rodziców, podkreślając kluczowe znaczenie wsparcia ze strony osób z otoczenia matki i zachęcając partnerów do odgrywania bardziej aktywnej roli w tym procesie.

Zaangażowanie taty w procesie karmienia piersią przyczynia się również do nawiązania więzi emocjonalnych między ojcem i noworodkiem po porodzie. Wykazano, że dzięki temu niemowlęta odnoszą wiele korzyści, m.in. zmniejsza się opóźnienie rozwoju funkcji poznawczych u wcześniaków i szybciej przybierają one na wadze.

W ciągu ostatnich kilku dekad rola ojca zmieniła się. Mężczyźni znacznie chętniej pomagają bezpośrednio w procesie wychowywania dzieci. Nie tylko częściej uczestniczą w porodzie, ale także przejmują wiele obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem; na przykład udzielają wsparcia w procesie karmienia piersią, co pomaga im nawiązywać więzi emocjonalne z dziećmi i zapewnia długotrwałe korzyści, które będą owocować w dalszym życiu dziecka
- mówi prof. Abou-Dakn, główny ginekolog w szpitalu św. Józefa w Berlinie i specjalista w dziedzinie nawiązywania więzi emocjonalnych między ojcem i dzieckiem.

Wsparcie ojców w naturalnym karmieniu dziecka
fot. materiały prasowe

Rozwiązania wspierające karmienie naturalne

Dzięki ponad 35-letniej ścisłej współpracy ze specjalistami i rodzicami Philips Avent zna potrzeby matek i niemowląt. Zdając sobie sprawę z wyzwań związanych z karmieniem piersią dla obojga rodziców, Philips Avent zapewnia rozwiązania takie jak butelki, laktatory, pojemniczki i woreczki do przechowywania mleka i inne akcesoria, które mogą wspierać ten proces z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych osób.

Badania z wykorzystaniem technologii ultradźwiękowej w celu wizualizowania i nagrywania matek karmiących dzieci piersią umożliwiły firmie Philips Avent opracowanie rozwiązań takich jak butelki Philips Avent Natural 2.0, które imitują fizjologię piersi i naturalne odruchy ssania u dziecka, umożliwiając dłuższe karmienie mlekiem mamy. Pomagając rodzicom stawić czoła wyzwaniom związanych z karmieniem, Philips Avent chce zachęcać do dłuższego karmienia mlekiem mamy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)