POLECAMY

Spór o następne dziecko

Nie zawsze jest tak, że oboje pragniecie drugiego dziecka w tym samym czasie. Co zrobić, gdy jedno z rodziców wciąż się waha – radzi psycholog.
Spór o następne dziecko


Chciałabym, by moja dwuletnia córeczka miała rodzeństwo. To dobry moment na ciążę, również ze względu na różnicę wieku między dziećmi. Jednak mój mąż nie chce słyszeć o drugim dziecku. Jak na niego wpłynąć? Kinga z Ełku

A czego by Pani potrzebowała, gdyby sytuacja wyglądała odwrotnie (gdyby Pani mąż czuł się gotowy na następne dziecko, a Pani nie odpowiadałaby taka decyzja)? Rozsądne argumenty nie zawsze wystarczają, bo do podjęcia takiej decyzji czasem potrzeba więcej czasu na przygotowanie emocjonalne.

W ciągu pierwszych lat życia dziecka nawet partnerskie małżeństwa przechodzą zwykle w układ tradycyjny: żona jest od dzieci, mąż od zarabiania pieniędzy. Powoli godzimy się z tym, że tradycyjne role nie zawsze odpowiadają kobietom (rodzą mniej dzieci i później), ale może i mężczyźni nie zawsze są zadowoleni, kiedy wymaga się od nich roli jedynego żywiciela, choćby tymczasowo. To duże obciążenie i warto omówić z mężem, jak on w tym układzie widzi swoje miejsce.

Ważna jest też rozmowa o tym, jak radzi sobie z córką: czy czuje się w tej roli kompetentny i czy ma okazję zbierać dobre doświadczenia rodzicielskie. Jeśli nie – to zanim zdecydujecie się na drugą ciążę, warto poświęcić czas na budowanie relacji ojciec - dziecko. Proszę pamiętać: przekonanie „umiem” często idzie w parze z przekonaniem „mogę”.

konsultacja dr Julita Wojciechowska, psycholog
 
Kiedy zdecydować się na drugie dziecko? Podyskutuj na forum polki.pl


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Nasz synek ma 12 miesięcy,a tu się okazuje że jestem w ciązy! jak na razie jestem przerażona, choc wszyscy mi mówią że jest więcej plusów niż minusów