Różnica wieku między rodzeństwem - jaki ma wpływ na dziecko

Różnica wieku między rodzeństwem - jaki ma wpływ na dziecko fot. Fotolia
Nie tylko wychowanie wpływa na charakter dziecka. Kształtuje go również kolejność narodzin. Dowiedz się więcej!
Agata Bernaciak / 10.04.2014 14:23
Różnica wieku między rodzeństwem - jaki ma wpływ na dziecko fot. Fotolia

Czy jest jedna dobra różnica wieku między rodzeństwem? Właściwie trudno powiedzieć. Ale jedno jest pewne: posiadanie siostry czy brata – jest zdecydowanie lepsze niż ich brak. Masz jedno dziecko i planujesz kolejne? Zobacz, na co może wpłynąć twoja decyzja.

Rok różnicy między rodzeństwem

Wbrew pozorom dla rodziców to dość dobre rozwiązanie. Choć na początku wymaga sporego zaangażowania i dużo sił, gdy podrosną, wychowanie staje się prostsze. Rodzic ma więcej czasu dla siebie i nie musi uczestniczyć we wszystkich dziecięcych zabawach.

Jak dogadują się dzieci? Mała różnica wieku sprawia, że dzieci chętnie się ze sobą bawią, mogą mieć podobne zainteresowania. Na początku starsze jest zazdrosne o maluszka, który skupia na sobie uwagę rodziców. Stąd częste płacze, marudzenie, a nawet cofnięcie się w rozwoju. Z czasem sytuacja zmienia się na korzyść, choć spięcia między dziećmi są nieuniknione.

3 lata różnicy między rodzeństwem

Starsze dziecko sporo już potrafi – samo je, ubiera się, chodzi do przedszkola i przesypia noce. Zajmowanie się nim nie jest już dla rodziców tak absorbujące. Narodziny rodzeństwa mogą sprawić, że znów zacznie domagać się większej uwagi, naśladując młodszego brata czy siostrę. Poświęcanie mu czasu, zapewnienie dużej porcji czułości sprawi, że lepiej zniesie pojawienie się młodszej konkurencji.

Jak dogadują się dzieci? Po początkowej zazdrości o wszystko, która ogarnie starszaka – pojawią się też kłopoty z dzieleniem się zabawkami czy pokojem. Od początku warto uczyć dzieci pokojowego rozwiązywania sporów, negocjowania, ustępowania, proszenia i przepraszania.

5 lat różnicy między rodzeństwem

Może się wydawać, że przy tej różnicy wieku rodzeństwo dzieli przepaść. Od pięciolatka wymaga się przede wszystkim zrozumienia, że trzeba ustąpić młodszemu. Łatwo zapomnieć, że nadal mamy do czynienia z dzieckiem, któremu trudno odnaleźć się w sytuacji, gdy młodszy brat zabiera ulubionego misia. Warto uczyć młodsze dziecko, by nie przeszkadzało starszemu rodzeństwu i nie ruszało jego rzeczy, jeśli sobie tego nie życzy.

Jak dogadują się dzieci? Pojawienie się rodzeństwa pięciolatek przyjmuje z ciekawością. Z czasem młodszy brat czy siostra przestaje być intrygującą nowością i jest odbierany jako kłopot, którego trudno się pozbyć. Dla maluszka zaś starsze rodzeństwo to ktoś na miarę idola, któremu jednak czasem trzeba zrobić na złość.

10 lat różnicy między rodzeństwem

Rodzice dziesięciolatka już zapomnieli, jak to jest mieć niemowlę. W ich domu od kilku lat mieszka przecież bardzo samodzielne dziecko. Taka różnica wieku z jednej strony sprawia, że maluszkowi można poświęcić dużo czasu, ale z drugiej – starsza pociecha może poczuć się odtrącona, jeśli zapomnisz, że wciąż masz do czynienia z dzieckiem, które potrzebuje uwagi rodziców.

Jak dogadują się dzieci? Jedynak może cieszyć się z narodzin młodszego brata czy siostry, ale też obawiać się, że przestanie być ważny dla rodziców. Czasem zaabsorbowany szkołą, kolegami traktuje nowego domownika obojętnie. Dla malucha starsza siostra lub brat są pierwszymi nauczycielami, z których bierze przykład. Mimo początkowej fascynacji dzieci żyją jednak raczej w oddzielnych światach.

Dowiedz się więcej o wychowywaniu dzieci:

napisane na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Mazurek-Wódź/Twój maluszek

Redakcja poleca

REKLAMA