Co robić, gdy rodzeństwo ze sobą rywalizuje?

Podpowiadamy, co jako rodzic powinnaś, a czego nie powinnaś robić, aby rodzeństwo nie patrzyło na siebie wilkiem.
Co robić, gdy rodzeństwo ze sobą rywalizuje? fot. Panthermedia
Choć rywalizacji między rodzeństwem nie da się wyeliminować całkowicie, można ją w znacznym stopniu osłabiać. Jak ro zrobić?

Nie porównuj dzieci

Nie powinny słyszeć, że jedno jest np. ładniejsze czy zdolniejsze od drugiego. Tego rodzaju porównania wzbudzają w malcach negatywne emocje, co konfliktuje rodzeństwo. A potem echa tych sporów kładą się cieniem na wzajemnych relacjach dorosłych już braci i sióstr.

Unikaj faworyzowania

Kiedy bowiem jedno z dzieci stale wyróżniasz, w drugim narasta złość, zazdrość i lęk o to, czy kochasz je równie mocno, jak siostrę czy brata. Dlatego nie kupuj zabawki jednemu z dzieci, mówiąc np.: „Rower dostanie Krzyś, bo jest starszy. Powinieneś to zrozumieć”. Swoją decyzję postaraj się jakoś zrekompensować drugiemu dziecku – kup mu np. grę, o której marzy.

Równo obdzielaj czułością

Nie rezerwuj pieszczot głównie dla młodszego dziecka, licząc, że starsze nie potrzebuje aż tyle uwagi, co maleństwo. To nie jest prawdą. Każde z dzieci potrzebuje tyle samo miłości i ciepła! Kiedy więc twoje pociechy przepychają się, by znaleźć się bliżej ciebie, weź na kolana oboje.

Sprawiedliwie rozstrzygaj spory

Miedzy dziećmi doszło do bójki o to, kto pierwszy usiądzie przy komputerze? Jedno zabrało drugiemu zabawkę? Nigdy nie stosuj zasady „ustąp młodszemu”, bo starszak będzie miał poczucie krzywdy. Najlepiej zachęć dzieci do poszukania kompromisu. Mogą np. losować, kto pierwszy skorzysta z komputera.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)