POLECAMY

Eksperci uważają, że zabawa taty z córką ma ogromny wpływ na charakter dziewczynki i jej pewność siebie

Coraz więcej ojców bawi się ze swoimi córkami. Jakie zabawy wybierają najczęściej i dlaczego? Co mówią o tym badania?
Eksperci uważają, że zabawa taty z córką ma ogromny wpływ na charakter dziewczynki i jej pewność siebie fot. Fotolia

Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez markę Mattel, polscy tatusiowie coraz chętniej bawią się ze swoimi córkami i niekoniecznie stawiają na typowo męskie zabawy, na przykład w piratów. Nie jest trudno znaleźć dziś ojca, który zaplata dziecku warkocze lub bawi się z nim lalkami.

Poznaj 16 rzeczy, które każdy tata powinien powiedzieć córce!

Poznaj dokładne wyniki badań na temat zabawy tatusiów z córkami!

Badanie przeprowadzone na 500 polskich ojcach posiadających córki w wieku poniżej 18 roku życia wykazało 20 najważniejszych umiejętności i aktywności, z jakimi utożsamiają się jako tatusiowie dziewczynek. Na liście znajdują się m.in.: umiejętność przytulania, jazda na wrotkach i odpowiednie dobieranie kolorów. Ojcowie córek to także eksperci od wykonywania perfekcyjnej gwiazdy, jazdy na łyżwach i tańca z córką stojącą na stopach taty.

Jak mówi Isabel Ferrer, dyrektor marketingu marki Barbie na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA): – Przyłączając się do takich aktywności jak robienie gwiazd, bawienie się czy tańczenie, ojcowie pokazują swoim córkom, jak wiele one dla nich znaczą – i że wszystko, co dziewczynki robią, ma dla nich wielką wagę.

Ojcowie dziewczynek ćwiczą więc piruety, malują twarze, bawią się lalkami i pamiętają, że brokat jest dobry na wszystko i do wszystkiego – ale nie tylko. Równie ważne dla ojców jest obalanie stereotypów: dziewczynki również grają w piłkę nożną, lubią się wytaplać w błocie, chętnie zbudują „bazę” czy wejdą się na drzewo. Wszystko zależy od chwili i wyobraźni dziewczynki. Zakres wspólnych zabaw i aktywności jest więc ogromny, a ich efekty są niezwykle ważne.

Zabawa z tatą wspiera u córki pewność siebie

Badanie Mattel wskazuje, że polscy ojcowie mają niesamowitą umiejętność sprawiania, by ich córeczki czuły, że są najważniejszymi osobami na świecie. 69% tatusiów uważa, że wspieranie u córki pewności siebie jest jedną z najważniejszych lekcji życiowych, jakie mogą jej dać, natomiast 73% podchodzi do tematu bardziej pragmatycznie i próbuje nauczyć ją praktycznych umiejętności na przyszłość.


Źródło: Materiały prasowe Barbie

Gdy ojcowie przyłączają się do zabawy, 82% z nich stwierdza, że pomaga to ich córkom w rozwijaniu pewności siebie i że czas spędzony w wymyślonym przez nie świecie wyobraźni jest inwestycją w ich prawdziwe życie w przyszłości. Polscy tatusiowie dobrze odnajdują się w tej krainie dziewczęcych marzeń i aż 65% z nich mówi dziewczynkom, że zawsze mogą być kim tylko chcą, a 53% przyznaje, że potrafi bawić się z córką lalkami. Badacze stwierdzili, że dla ponad 8 z 10 ojców posiadających córkę zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest wspieranie jej, by stała się silną młodą kobietą.

Badania potwierdzają wpływ relacji z ojcem na kształtowanie charakteru u córki

Istotny wpływ ojca na kształtowanie się charakteru dziewczynek potwierdzają wieloletnie badania naukowe dr Lindy Nielsen z amerykańskiego Uniwersytetu w Wake Forest. W przypadku dziewczynek, które od wczesnego dzieciństwa miały opierające się na miłości, komunikacji i wsparciu relacje ze swoimi ojcami, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, by brakowało im pewności siebie i niezależności, gdy dorosną. Warto o tym pamiętać, szczególnie że ponad połowa polskich ojców (53%) żałuje, że nie może poświęcić swoim córkom więcej czasu.

Prowadzone na całym świecie badania pokazują, że czas spędzony w wyimaginowanym świecie dziecka to inwestycja w jego prawdziwy świat, a pielęgnowanie relacji między córką a ojcem pozwala wychować kolejne pokolenie dziewczynek świadomych tego, że ich możliwości są nieograniczone.20 najważniejszych rzeczy znanych ojcom posiadających córki: 

1. Jak przerwać zły sen: 66,8%
2. Dziewczynki też lubią się pobrudzić: 65,2%
3. Co to jest piruet: 63,6%
4. Dziewczynki też grają w piłkę nożną: 61,8%
5. Jak sprawić, by córka poczuła, że jest wyjątkowa: 61,4%
6. Jak z nią tańczyć, gdy stoi na stopach taty: 59,2%
7. Jak wygląda idealne przytulenie: 58,2%
8. Jak tańczyć: 58,2%
9. Jak jeździć na wrotkach: 54,4%
10. Jak się bawić lalkami: 53,2%
11. Jak zrobić warkocz: 52,4%
12. Jak jeździć na łyżwach: 51,4%
13. Z jakich rzeczy w domu można zrobić mikrofon dla piosenkarki: 47,4%
14. Jak zrobić gwiazdę: 46,4%
15. Brokat jest dobry do wszystkiego: 45,8%
16. Jak pomalować twarz farbami: 45,2%
17. Jak delikatnie odmówić, kiedy zapyta, czy się z nią ożenisz: 44,6%
18. Jak wszystko robić lepiej: 44%
19. Jak odpowiednio łączyć ze sobą kolory: 41,8%
20. Dziewczynki chcą się nauczyć jak robi się kryjówki i wspina po drzewach: 39,2%

Poznaj 10 rzeczy, których każdy tata powinien nauczyć córkę!

Na podstawie materiałów prasowych Barbie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)