tata i syn fot. Fotolia

25 rzeczy, których każdy tata powinien nauczyć syna

Są umiejętności, bez opanowania których mężczyźnie może być w życiu ciężko. Czego więc powinien nauczyć tata swojego syna, żeby oszczędzić mu niepotrzebnych problemów?
Katarzyna Krajewska / 28.10.2016 14:19
tata i syn fot. Fotolia

Drodzy Tatusiowie, możecie śmiało korzystać z poniższych sugestii dotyczących tego, czego warto nauczyć syna, żeby nie zginął w dzisiejszym świecie. Przygotowaliśmy tę listę specjalnie dla was. Może niektóre punkty okażą się pomocne!

Poznaj 16 sposobów na pyskatego nastolatka!

Czego warto nauczyć syna?

Każdy tata powinien nauczyć syna:

 1. Wiązać krawat. To bez sensu przecież, żeby kiedyś jechał do ciebie (może nawet z innego miasta) specjalnie po to, żebyś mu go zawiązał.
 2. Wymieniać koło w samochodzie. Przecież może go o to poprosić kiedyś jakaś kobieta i będzie mu wtedy głupio, że nie potrafi. Poza tym dobrze, jeśli będzie to umiał też sam dla siebie. Zaoszczędzi mu to w życiu nerwów, straconego czasu i pieniędzy.
 3. Grać w piłkę. Każdy facet powinien wiedzieć, o co w tym chodzi i co oznacza spalony (nawet, jeśli nie będzie w przyszłości pasjonatem piłki).
 4. Wymienić uszczelkę, bo trochę tak głupio wzywać do takiej prostej czynności hydraulika, skoro w domu jest mężczyzna.
 5. Robić innym miłe niespodzianki (zwłaszcza kobietom). Można zacząć od mamy i siostry.
 6. Być dżentelmenem. Coraz częściej można się spotkać z sytuacją, że kobieta otwiera sobie drzwi, a facet (już nie mówię, że jej ich nie przytrzyma) przeciska się i przechodzi przez nie przed nią.
 7. Posługiwać się narzędziami, takimi jak np. śrubokręt, kombinerki, piła.
 8. Wbić gwóźdź w ścianę (tam, gdzie trzeba) i powiesić obraz (prosto).
 9. Wywiercić dziurę w ścianie zamiast później wiercić dziurę w brzuchu żonie, żeby wezwała fachowca.
 10. Uprasować sobie koszulę, bo z pewnością niejednokrotnie mu to uratuje życie. Przecież nie będzie o to prosił mamy, jak wyprowadzi się kiedyś z domu.
 11. Ładować akumulator, dzięki czemu nie będzie może w trakcie świąt Bożego Narodzenia stał pod blokiem z rozłożonymi rękami, bo przecież wszystkie warsztaty są zamknięte. Albo jeszcze gorzej: nie będzie prosił sąsiada, żeby go tego nauczył. No bo co w końcu z męską dumą ;)
 12. Posługiwać się łopatą. Przyda się w przyszłości nie tylko do wykopania dołka na drzewo, ale może też przydać się na faceta, który będzie chciał poderwać jego dziewczynę albo narozrabia w życiu jego córki.
 13. Wstawiać pranie, żeby nie okazało się, że musi iść gdzieś we wczorajszej bluzce.
 14. Golić się, gdy przyjdzie odpowiedni czas. Broda w stylu ekskluzywnego menela kiedyś w końcu wyjdzie z mody.
 15. Otwierać butelkę z kapslem bez otwieracza, żeby przypadkiem nie zrobił tego w awaryjnej sytuacji zębami. Murek albo zapalniczka z pewnością sprawdzą się lepiej.
 16. Przygotować ognisko i je odpowiednio rozpalić – jedną zapałką oczywiście!
 17. Zrobić jajecznicę, omlet, ugotować makaron z sosem i usmażyć schabowego. To wystarczy, żeby przetrwał na przykład na studiach albo zaskoczył dziewczynę smaczną (choć niekoniecznie wyszukaną) kolacją.
 18. Podłączyć kontakt, przepchać zlew, wymienić żarówkę. Po co od razu wzywać pana Heńka, który weźmie za to kosmiczne pieniądze i prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze po nim poprawiać.
 19. Czytać instrukcje ze zrozumieniem, żeby obyło się bez „fachowców”.
 20. Jeździć samochodem – bezpiecznie, żeby później się o niego nie martwić. Podobnie jest z rowerem, tylko trochę wcześniej.
 21. Dotrzymywać słowa. To jest ważne zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
 22. Mówić „kocham cię” – najpierw mamie, tacie i rodzeństwu, później swojej drugiej połowie i dzieciom. Tych słów nie powinien się wstydzić żaden facet.
 23. Być odpowiedzialnym za to, co robi. W życiu na pewno mu to pomoże.
 24. Pracować/uczyć się/myśleć o swojej przyszłości zamiast ciągle oczekiwać, że każdy mu coś da i że jakoś to będzie.
 25. Miłości do sportu (ulubionej dyscypliny), bo nie tylko jest zdrowy ale też kształtuje charakter.

Najważniejsze, żeby pamiętać, że dzieci najlepiej się uczą obserwując i naśladując rodziców. Jeśli więc tata będzie powtarzał synowi, żeby ustępował kobietom miejsca, a sam nie będzie tego robił, nie może liczyć na to, że tamten zachowa się inaczej, gdy znajdzie się w podobnej sytuacji.

Poznaj 6 zasad, dzięki którym dobrze wychowasz dziecko!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)