POLECAMY

Nowy tata

Wychodzisz powtórnie za mąż? Pomóż maluchowi zaakceptować ten zupełnie nowy, rodzinny układ.
Nowy tata fot. Panthermedia

Pojawienie się w rodzinie nowej osoby to dla kilkulatka ogromna zmiana. Nie czuj się więc zaskoczona, jeśli początkowo dziecko będzie odnosić się do ojczyma z niechęcią. Za taką postawą zwykle kryje się obawa malca, że przestanie być ważny dla mamy. Postaraj się ją rozwiać. 

Poświęcaj dziecku uwagę
Cierpliwie tłumacz, że nowa sytuacja rodzinna w niczym nie zmieni twoich uczuć do niego. Często mów, że je kochasz, nie skąp pieszczot ani czasu na wspólną zabawę. Dzięki temu pociecha poczuje się pewniejsza twojej miłości i łatwiej zaakceptuje nowego domownika. Szczególnie, jeśli również partner od początku będzie dla malca przyjacielski i serdeczny.

Ważne wsparcie dla ojczyma
Pamiętaj, że to, jak szybko mężowi uda się zdobyć zaufanie malca, w dużej mierze zależy właśnie od ciebie. Podsuwaj więc partnerowi pomysły na spędzanie czasu z pociechą. Dużo dobrego mogą zdziałać np. wspólne wyjścia na sanki, do kina, czy choćby propozycje w rodzaju: „Zreperujmy twój stary rower”. Nie pozwalaj też, by dziecko traktowało ojczyma lekceważąco. Jeśli partner prosi np. o posprzątanie zabawek, a malec nie reaguje – upomnij go.

Trudności pokonujcie razem
Partner zaczął wspólne życie od wychowywania malucha i stale go musztruje? Poproś, by starał się nie robić dziecku zbyt wielu uwag. Narzucanie dyscypliny niech pozostawi tobie. Unikajcie też zbytniego afiszowania się ze swymi uczuciami, jeśli dziecko reaguje na to złością. Widok waszej zażyłości może być dla malca po prostu bolesny.

PAMIĘTAJ! Niech dziecko samo zdecyduje, jak będzie nazywać ojczyma – np. „tatą” czy „wujkiem”

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)