POLECAMY

Jak zachować sprawność intelektualną w podeszłym wieku?

Ćwiczyć mózg, zdrowo się odżywiać, odpoczywać – co jeszcze wpływa na zachowanie sprawności intelektualnej? Jak o siłę umysłu powinni dbać seniorzy?

dziadek

fot. Fotolia

Sprawne funkcjonowanie umysłowe człowieka ma niebagatelny wpływ na jakość życia, warunkuje prawidłowe relacje rodzinne i społeczne. Niestety tempo przetwarzania informacji w układzie nerwowym będące podstawą działania umysłu maleje wraz z wiekiem. Procesy myślowe obciążone są coraz większym wysiłkiem, pojawiają się problemy z koncentracją, pamięć zawodzi, a nasze reakcje stają się coraz wolniejsze.

O tym, jak ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie intelektualne przez seniorów, opowiada lek. med. Ewa Jakubowicz – Kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.

Kiedy tak naprawdę zaczyna się starość?

Dobre pytanie! Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia granicą jest 60. rok życia. Istnieją także kryteria wskazujące na 65 lat. Prawdopodobnie za kilka lat stwierdzimy, że starość zaczyna się od 70 lat, a może nawet jeszcze później. Niektórzy starzeją się szybciej, inni wolniej. Ponadto są różne okresy starości, seniorów nie należy więc postrzegać jako jednorodnej grupy. W każdym razie 70-latek z pewnością nie jest już osobą młodą czy też w średnim wieku.

Czy mogłaby Pani wskazać jakie zmiany zachodzą w funkcjonowaniu intelektualnym osób w podeszłym wieku?

Sprawność intelektualna osób w podeszłym wieku zależy od wielu czynników, wśród których największe znaczenie ma proces biologicznego i psychologicznego starzenia się. Wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia tempa przetwarzania informacji, efektywności spostrzegania oraz zmniejszenia pojemności pamięci i uwagi. Zmiany zachodzą również w sposobie funkcjonowania mózgu, ponieważ stopniowo zmniejsza się przepływ krwi przez ten organ. Są one szczególnie widoczne w procesie zapamiętywania i przywoływania.

Ponadto u osób starszych zaobserwować można trudności w zakresie wykonywania zadań wymagających szybkości oraz radzenia sobie z problemami abstrakcyjnymi. Pogorszeniu ulegają zdolności arytmetyczne, wzrokowe, przestrzenne oraz abstrakcyjno-logiczne.

Jakie są konsekwencje wspomnianych przez Panią zmian intelektualnych w okresie późnej dorosłości?

Trudno jednoznacznie ocenić konsekwencje tych zmian, ponieważ zarówno sprawność fizyczna, jak i intelektualna w późnym okresie życia u poszczególnych osób jest bardzo zróżnicowana. Wiek kalendarzowy znacznie różni się od tzw. wieku funkcjonalnego. U osób będących w dobrym zdrowiu i prowadzących aktywny tryb życia tzw. starcze zniedołężnienie pojawia się zazwyczaj po 80. roku życia. Większość seniorów, pomimo pogarszającej się pamięci, spowolnienia reakcji, a także pojawiających się trudności w abstrakcyjnym rozumowaniu, funkcjonuje w stopniu satysfakcjonującym.

Większość starszych ludzi w oparciu o własne doświadczenia i wprawę, a także zdolności, które pozostają u nich na wysokim poziomie, skutecznie kompensuje swoje zmniejszające się możliwości intelektualne. Wspomniana kompensacja zależna jest od poziomu aktywności intelektualnej, jaką wykazujemy przez całe życie.

Zobacz też: Łazienka bezpieczna dla seniora – jak ją dostosować?

Jak zachować sprawność intelektualną w podeszłym wieku?

Powinniśmy już w młodości zadbać o swoją sprawność intelektualną poprzez ćwiczenie mózgu. Główną bronią w walce z procesami starzenia za kilkadziesiąt lat będą nabywane obecnie przez nas wiedza, umiejętności oraz doświadczenie życiowe. Ćwicząc mózg niejako inwestujemy na starość. Starajmy się więc być wszechstronni i nie bójmy się podejmować nowe wyzwania.

Wielu dokuczliwych objawów starzenia się można także uniknąć za sprawą racjonalnego odżywiania, wysokiej aktywności fizycznej, odpoczynku. Poprzez konsekwentne dbanie o sprawne funkcjonowanie mózgu możemy zminimalizować, opóźnić bądź też powstrzymać wiele problemów związanych ze starzeniem się umysłu, np. kłopoty z pamięcią lub osłabienie sprawności myślenia.

Gdzie seniorzy oraz ich rodziny powinni szukać pomocy oraz wsparcia?

Seniorzy mogą obecnie liczyć na pomoc licznych grup wsparcia, kółek zainteresowań, organizacji i stowarzyszeń. Dla osób poszukujących pomocy medycznej powstają sukcesywnie w placówkach medycznych oddziały geriatryczne.

Zobacz też: Na czym polega badanie gęstości kości? [video]

Źródło: materiały prasowe Scanmed/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Starość zaczyna się wtedy, kiedy sami sobie ja narzucimy. Dlatego Uniwersytet Trzeciego Wieku AHE poprzez swoją działalność, wysyła do opinii publicznej sygnał, że nasze życie nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Wręcz przeciwnie rozpoczynamy wówczas nowy etap, mamy więcej czasu na rozwój, podnoszenie swoich umiejętności i zdobywanie wiedzy. Warto wyjść z domu i poznawać na nowo świat.