kobieta fot. Fotolia

Jak wytłumaczyć, że nie chcę mieć dziecka - przydatne rady

Poznaj 3 sprawdzone rady!
kobieta fot. Fotolia
W każde święta jesteś zasypywana pytaniami o to, kiedy w końcu zostaniesz mamą? Twoja rodzina nie może doczekać się kolejnego kuzyna, mama marzy tylko o wnuku, a twój ojciec nieustannie przypomina, że lata lecą, a ty nadal nie spełniasz się jako rodzic? Jeśli takie uwagi to twoja codzienność, spróbuj konkretnie wytłumaczyć swoim najbliższym, dlaczego nie jesteś jeszcze gotowa na potomka. Pamiętaj, że twoje argumenty powinny być rzeczowe, a sama forma przekazania ich rodzinie kulturalna i grzeczna, aby nie została uznana za atak.

Edukacja

Uczysz, albo kończysz studia? Wytłumacz rodzinie, że na dziecko znajdziesz czas, ale dopiero za kilka lat. Podkreśl, że twoim obecnym priorytetem jest nauka, zdanie egzaminów albo obrona pracy magisterskiej. Aby zadziałać na wyobraźnię najbliższych, opowiedz o tym, jak wygląda twoje życie. Jeśli nie mieszkasz z rodzicami i widujecie się od święta, bardzo możliwe, że nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo zajętym człowiekiem jesteś.

Kariera

Twoja rodzina uważa cię za pracoholiczkę i karierowiczkę, która nigdy nie będzie mamą? Daj im do zrozumienia, że się mylą. To, że jesteś aktywna zawodowo, wcale nie musi oznaczać, że nie planujesz założenia rodziny. Na pytanie o swoją przyszłość odpowiadaj stanowczo. Podkreślaj, że na ten moment ważny dla ciebie jest rozwój zawodowy oraz zgromadzenie odpowiedniego zaplecza finansowego. Gdy twoja sytuacja życiowa będzie bardziej stabilna, zdecydujesz się na dziecko.

Odpowiedni partner

Do tanga trzeba dwojga. To, że jesteś w związku już kilka lat, wcale nie musi oznaczać, że powinniście mieć dziecko. Gdy rodzice i ciotki wypytują o maluszka,  wykaż się logicznym myśleniem i trzeźwym spojrzeniem na świat. Powiedź im, że jesteś szczęśliwa w swoim związku, ale obydwoje nie jesteście gotowi na pojawienie się małego człowieczka, który przewróciłby wasz świat do góry nogami. Jeśli nie jesteś do końca przekonana, co do dojrzałości swojego partnera (albo swojej własnej) śmiało to zakomunikuj. Nie ma się czego wstydzić. Dobry wiek na dziecko nie istnieje! Dopóki nie będziesz przygotowana emocjonalnie na ten wielki krok, nikt i nic cię do niego nie nakłoni. 
 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/23.06.2018 15:29
Bzdury, że aż brzuch boli ze śmiechu. Dziękuję za cudowne rady. Hahaha.
/09.05.2016 20:10
Jasne. Moi rodzice na pewno by się nie nabrali na takie sposoby. Ma być dziecko i juz :) taka z nimi jest rozmowa