Zajmowanie się domem nadal traktujemy jako domenę kobiet.
Spis treści:
- Przygotowanie imprezy to zadanie głównie kobiet
- Mężczyźni mają inne zadania
- Dbanie o dom zadaniem kobiety
- Widać zmiany
Przygotowanie imprezy to zadanie głównie kobiet
Agnieszka Augustyniak, Dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktowego w Grupie INCO zwraca uwagę, że przygotowanie rodzinnej imprezy w domu wiąże się z mnóstwem pracy.
Najczęściej jest to zadanie kobiet. W 70 proc. domach to kobiety zajmują się przygotowaniem jedzenia na uroczystość, a w 60 proc. samodzielnie planują spotkanie i przygotowują przestrzeń.
Zakupy przed imprezą w 40 proc. domach robią kobiety.
Mężczyźni mają inne zadania
Według raportu mężczyźni częściej niż kobiety zajmują się naprawą usterek, wynoszeniem śmieci i myciem samochodu. W 77 proc. gospodarstw mężczyźni zajmują się usterkami. 75 proc. panów dba o utrzymanie czystości samochodu.
Domeną mężczyzn jest również wynoszenie śmieci - zajmuje się tym ok. 54 proc. mężczyzn. Nieco rzadziej (43 i 40 proc.) kobiety i mężczyźni dzielą zajmowanie się zwierzętami domowymi i opieka nad dziećmi.
Dbanie o dom zadaniem kobiety
Podział na obowiązki typowo męskie, typowo kobiece i wspólne jest wyraźny. Do wspólnych obowiązków można z całą pewnością zaliczyć opiekę nad dziećmi i zajmowanie się zwierzętami. Wpisuje się to w zmieniające się modele męskości, w których ważne staje się uznanie opieki jako elementu męskiej tożsamości, a także nacisk na nawiązywanie relacji ze swoimi dziećmi. Typowo męskimi obowiązkami jest naprawa usterek i mycie samochodu, co w pewnym sensie możemy tłumaczyć socjalizacją mężczyzn do tego typu zadań. Do typowo kobiecych obowiązków należą pranie i prasowanie, ale także gotowanie i gruntowne porządki. To potwierdza, że w polskim społeczeństwie jednak ciągle traktujemy sferę domową jako obszar odpowiedzialności kobiety, a nie mężczyzny
– podsumowuje dr hab. Katarzyna Suwada, Adiunktka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Widać zmiany
Niektórymi pracami się dzielimy. Polki i Polacy najczęściej chodzą razem na zakupy – takiej odpowiedzi udzieliło 61 proc. badanych kobiet i mężczyzn. Nieco ponad połowa respondentów wspólnie sprząta i zmywa naczynia lub obsługuje zmywarkę.
Im starsze są respondentki, tym częściej gospodarstwa domowe prowadzone są wyłącznie przez kobiety – miało to miejsce w 66 proc. rodzin respondentów, którzy ukończyli 55. rok życia, ale w 47 proc. rodzin badanych w wieku 18 do 24 lat. Obecnie 44 proc. kobiet uważa, że bierze na siebie więcej obowiązków, wśród mężczyzn takie zdanie ma 4 proc. badanych.
Raport „Czy obowiązki domowe mają płeć?” powstał na podstawie wyników badania opinii publicznej zleconego przez Grupę INCO. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie liczącej 613 osób dobranej według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Respondentami były osoby pozostające w związku małżeńskim lub nieformalnym i wspólnie z małżonkiem/małżonką lub partnerem/partnerką zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym. Badanie przeprowadzono od 19 do 22 lutego 2024 r.
Czytaj także:
Po śmierci żony 80-latek przez kilka lat nie sprzątał mieszkania. Firma sprzątająca zastała je w opłakanym stanie
„Mój syn przerzucał wszystkie obowiązki domowe na siostry. Od tatusia nauczył się, że mężczyźnie nie wypada stać w garach”
Czysta przyjemność: Matteo Brunetti o radości z gotowania dla przyjaciół i rodziny