POLECAMY

Czym jest gender?

W mediach aż huczy na temat gender. Jedni twierdzą, że istnieje - drudzy, że nie. Sprawdź, co oznacza ten termin!
Czym jest gender? fot. Fotolia

Skąd wziął się termin gender?

Termin gender podchodzi z języka angielskiego i oznacza płeć (damską, męską) oraz rodzaj w gramatyce (męski, żeński i nijaki). Termin na stałe wszedł do języka antropologów kulturowych specjalizujących się w tzw. gender studies, zajmujących się badaniem procesu socjalizacji w danych kulturach oraz cech, którymi charakteryzują się role płciowe na różnych szerokościach geograficznych.

Co to jest gender?

Definicja gender - choć dla wielu wydaje się niezwykle skomplikowana - prowadzi do jednej, najważniejszej konkluzji. Jest nią fakt, że pożądana przez społeczeństwo płeć kulturowa każdego człowieka (gender) w danej kulturze musi wykazywać cechy, jakimi musi się odznaczać (bo tego wymaga od niej społeczeństwo).

Jako przykład można wykorzystać porównanie wychowywania dziewczynek na "dziewczynki" i chłopców na "chłopców":

  • Zwykle, w kulturze zachodniej, dziewczynkom kupowane są zabawki związane z gotowaniem, sprzątaniem lub robieniem makijażu. To zaś od najmłodszych lat uczy je pełnić określone role społeczne, które w społeczeństwie Zachodu są im przypisane.
  • W przypadku chłopców zwykle podarowanymi zabawkami są samochody, narzędzia, żołnierzyki, czy plastikowa broń. Jak widać przedmioty te również mają na celu wczesne przygotowanie ich do pełnienia określonych ról społecznych.

Podsumowując zatem każdy człowiek od początku swojego życia jest przyuczany do pełnienia poszczególnych, przypisanych płci biologicznej ról i odznaczania się pewnymi zachowaniami, które są nam przekazywane z pokolenia na pokolenie (a także w procesie socjalizacji przez środowisko). Mowa tu o stosownym sposobie ubierania się, zachowania, byciu takim a nie innym rodzicem, pełnieniu określonej funkcji na gruncie zawodowym, a także o obowiązku bycia osobą o orientacji heteroseksualnej.

Skąd kontrowersje przy gender?

W związku z podziałem na płcie kulturowe (które zdaniem środowisk prawicowych powinny być jednoznaczne z płcią biologiczną) pojawiło się mnóstwo kontrowersji wokół terminu gender. Dlaczego? Bowiem wiele środowisk zaprzecza istnieniu zjawiska płci kulturowej.

Zdaniem przeciwników gender role społeczne nie są wyuczalne, a wyodrębnienie tego terminu może wywołać jedynie coraz częstsze problemy z poczuciem własnej tożsamości płciowej i mają wpływ na obieranie innej orientacji niż heteroseksualna.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/9 miesięcy temu
gender jest bardzo demonizowany a przeciez to po prostu normalne zjawisko tylko ludzie nie rozumieja i sie daja oglupiac "ekspertom" z telewizji...
/3 lata temu
Gender ma dwa oblicza. Jedno, polegające na badaniu pewnych zjawisk socjologicznych - istnieje od dawna i nie ma w nim nic złego. Tak jak nie ma nic złego w partnerstwie, czy nawet zamianie pewnych ról (jak żona ma lepszą prace, to co złego, że mąż prowadzi dom?). Drugie - nasilające się ostatnio - to siłowe wbijanie dzieciom do głów ideologii, że nie ma różnicy pomiędzy płciami, a właściwie - że w ogóle nie ma płci ani orientacji seksualne i każdy może sobie wybierać jaką chce. To rujnuje psychikę dzieci.
/4 lata temu
A ja myślę, że gender to kolejna papka, którą stara się udowodnić, że to co wypracowane przez wieki jest złe. A jedyną prawdą i normą jest to, co głoszą środowiska gejowskie. Nie ma płci, nie ma zasad, jest tylko jedna wielka zabawa w stylu love parade. Powszechna seksualizacja i sprowadzanie sensu życia do jednego. Masz inne zdanie ? Jesteś de mode, nietolerancyjny, zaściankowy. Bo tolerować można tylko prawa i potrzeby mniejszości seksualnych, bez jakiejkolwiek refleksji. Przy okazji tego zamieszania wylansuje się kilku społeczników i polityków.
POKAŻ KOMENTARZE (6)