POLECAMY

Tego nigdy nie mów swojemu dziecku, bo straci wiarę w siebie!

Zapamiętaj te zdania!
Tego nigdy nie mów swojemu dziecku, bo straci wiarę w siebie! fot. Fotolia

Jeśli zależy ci na odpowiednim rozwoju dziecka, powinnaś je wspierać i starać się dowartościowywać. Niestety, wielu zbyt ambitnych rodziców, chcąc zachęcić swoje pociechy do pracy i nauki, działają w przeciwnym kierunku. Dzieje się tak dlatego, że podnosząc poprzeczkę coraz wyżej, zamiast mądrze zachęcać dziecko do dalszej pracy, sprawiasz, że czuje się ono niedoceniane. Poziom zadowolenia z siebie gwałtownie się obniża, a dziecko zaczyna dostrzegać jedynie swoje wady. Zobacz, jakich zdań powinnaś unikać, żeby nie demotywować swojego malucha.

Ciągłe porównywanie

Twoje dziecko nigdy nie będzie takie samo, jak dziecko kuzynki, przyjaciółki czy ortodontki, do której chodzisz. I na tym polega jego cały urok. To dlatego nie pozwalaj sobie na zbędne porównywanie.Takie zdania mogą zaszkodzić:

  • Ania dostała 5 z klasówki, a ty tylko 3!
  • Dlaczego nie możesz być jak inne dzieci?
  • Twoje koleżanki są grzeczniejsze!
  • Ty też powinnaś mieć już chłopaka!

Podwyższanie poprzeczki

Nic tak nie dołuje, jak ciągle niezadowolony rodzic, który nieustanie podwyższa poprzeczkę. Brak pochwał, nieustanna krytyka i powtarzanie, że zawsze może być lepiej to prawdziwa czerwona płachta na dziecko. Powoduje, że twoja pociecha się wypala, ponieważ wie, że choćby starało się najlepiej, jak potrafi i tak nie zostanie docenione i nagrodzone! Unikaj więc tego typu uwag:

  • Tylko 4+ z egzaminu ... mogłeś dostać 5!
  • Ja w twoim wieku studiowałam 2 kierunki i pracowałam! Weź się za siebie!
  • To super, że schudłaś 2 kg, ale dopiero jak uda ci się schudnąć 5, będzie widać efekty!
  • Mogłaś to zrobić lepiej.

Dostrzeganie wad

Nie bądź zgorzkniałym rodzicem, który widzi wszystko w ciemnych barwach. To zmęczy twoje dziecko i może sprawić, że samo uwierzy, że nie reprezentuje sobą niczego dobrego. Naucz się chwalić dziecko nawet za niewielkie sukcesy! Powtarzaj mu, że jest wspaniałe, mądre i piękne! To pozwoli mu uwierzyć w siebie i poprawi jego samoocenę.
W relacjach z dzieckiem unikaj szczególnie:

  • wulgarnych albo negatywnych inwektyw i epitetów,
  • uwag typu "jesteś głupi".

Zamiast tego pracuj ze swoim dzieckiem nad jego osobowością!
 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Bzdury. Chwalenie wlasnie uzaleznia poziom samooceny od otoczenia, a nie od wlasniej opinii dziecka na swoj temat. Czyli jak inni mnie chwala to jestem cos wart, a nie gdy sam tak uważam.