Ból przy karmieniu piersią

Wykonywane przez dziecko ruchy ssące mogą podrażniać brodawki i wywoływać ból, a czasem również poważniejsze zmiany, jak nadżerki i krwawienia. Jest jednak kilka sposobów na złagodzenie tych dolegliwości:
/ 11.10.2007 11:10
Większość kobiet ma problemy z karmieniem piersią, zwłaszcza w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj nie są one poważne. Mają związek z brakiem wprawy i praktyki w karmieniu maluszka.

Wykonywane przez dziecko ruchy ssące mogą podrażniać brodawki i wywoływać ból, a czasem również poważniejsze zmiany, jak nadżerki i krwawienia. Największy problem pojawia sie na samym początku karmienia, gdy dziecko nie potrafi jeszcze prawidłowo ssać.
Jest jednak kilka sposobów na złagodzenie tych dolegliwości:
  • Sprawdź pozycję przy karmieniu. Za każdym razem dziecko musi być dobrze podtrzymywane na wysokości sutka i oparte całym ciężarem na twoim brzuchu i klatce piersiowej. Optymalna pozycja dziecka wygląda tak, że jego główka kieruje się lekko ku górze (tak aby dotykało piersi najpierw brodą i dolną wargą), usta dziecka obejmują całą otoczkę brodawki.
  • Zabezpiecz się przed infekcją. Po każdym karmieniu smaruj brodawki cienką warstwą maści z antybiotykiem, którą powinien przepisać lekarz.
  • Przygotuj się do karmienia. Zanim zaczniesz karmić dziecko, umyj ręce i wyciśnij kilka kropli mleka z piersi, tak aby płynęło już nieprzerwanym strumieniem, gdy dziecko zacznie ssać.
  • Nie drażnij brodawek produktami chemicznymi. Myj piersi samą wodą, bez mydła ani innych środków higienicznych.
  • Wykorzystaj własne mleko jako środek kojący. Po odstawieniu dziecka od piersi wyciśnij z niej jeszcze kilka kropli mleka i wmasuj w brodawki. Mleko ludzkie ma właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące podrażnienia.
  • Stosuj środek nawilżajacy. Między karmieniami smaruj brodawki maścią nawilżającą z wazeliną.
  • Unikaj kontaktu z włósknami syntetycznymi. Biustonosz karmiącej matki powinien być w 100 % bawełniany.
  • Spróbuj okładów herbacianych. Zanurz torebkę herbaty w ciepłej wodzie i przyłóż ją do brodawki. Herbata zawiera taninę, naturalny garbnik skutecznie łagodzący podrażnienia skóry.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)