Idąc do porodu trzeba się przygotować na minimum 3 dniowy pobyt. Wypis mamy z dzieckiem ze szpitala jest uzależniony od stanu dziecka i mamy. Moment wypisu dziecka zależy od stanu dziecka po porodzie, np. obecności żółtaczki - wtedy pobyt może się nieco przedłużyć. Większość noworodków jest wypisywana do domu po minimum 48 h godzinach życia, tj. po wykonaniu badań przesiewowych.
Jakie dokumenty zabrać do szpitala?
Dokumenty to podstawa wyposażenia przyszłej mamy. Konieczne będą dowód osobisty oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie (książeczka lub druk RMUA).
Bardzo ważna jest dokumentacja przebiegu samej ciąży. Podstawą jest karta przebiegu ciąży, w której powinny być odnotowane wszystkie wizyty, jakie odbyłaś w czasie ciąży. Lekarz z pewnością szczegółowo wypyta Cię o przebieg samej ciąży: dolegliwości jakie miałaś w trakcie jej trwania, choroby związane z ciążą lub z nią nie związane (także te jednostki chorobowe, na które chorujesz od dzieciństwa), a co się z tym łączy – leki. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, warto spakować je w swoją walizkę oraz wypisać na kartce sposób ich dawkowania – w sytuacjach, w których będzie naglił czas ułatwi to lekarzowi zebranie wywiadu.
Razem z kartą przebiegu ciąży powinnaś przekazać wyniki badań USG Twojego dziecka, wyniki badań dodatkowych, w tym morfologię, badania moczu, badania przeciwciał: WR, HBS oraz jeśli wykonywałaś: HCV, HIV oraz przeciwciał na toksoplazmozę. Obowiązkowo należy posiadać wynik badania Twojej grupy krwi - wynik ze stemplem laboratorium.
Dla dziecka
Nie każdy szpital oferuje ubranka nowonarodzonym dzieciom, stąd warto zaopatrzyć się w kilka ubranek o najmniejszym rozmiarze dla dziecka – najlepsze będą body z długim lub z krótkim rękawkiem (w zależności od pory roku). Do tego obowiązkowo skarpetki i czapeczka. Przydadzą się także kocyk, by okryć dziecko bezpośrednio po porodzie. Większość szpitali nie oferuje kosmetyków dla noworodków ani pieluch, stąd warto mieć ze sobą: kosmetyki (krem ochronny i chusteczki do pupy, oliwkę) oraz pieluchy jednorazowe.
Dla Mamy
Szpital będzie Twoim hotelem na kilka najbliższych dni, stąd na pobyt przydadzą się przybory toaletowe i akcesoria higieniczne. Oprócz niezbędników pod prysznic, dodatkowo należy zaopatrzyć się w duże podpaski (część szpitali oferuje je swoim pacjentkom, jak i specjalne płyny antybakteryjne do higieny intymnej pod prysznic), wkładki laktacyjne, ręczniki. Unikaj perfum, gdyż mogą drażnić delikatną skórę noworodka.
Niezbędne będą koszule nocne (kilka), szlafrok oraz bielizna (w tym duże biustonosze, najwygodniejsze będą z odpinanymi miseczkami). Mitem są jednorazowe majtki, które nie przepuszczają powietrza i nie wspomagają naturalnego procesu gojenia rany po porodzie – zaleca się optymalnie nie noszenie bielizny po porodzie, a w razie spaceru po oddziale - korzystanie z bielizny bawełnianej. Przydadzą się także klapki pod prysznic i kapcie. Jeśli nie zdążysz czegoś spakować, zawsze warto mieć pod ręką telefon komórkowy i ojca dziecka….
Do dyspozycji młodych mam jest także często apteka przyszpitalna, w której będziesz mogła zaopatrzyć się w przybory i akcesoria higieniczne oraz laktator, jeśli będzie konieczny.
Czytaj też: Czy wiesz jak karmić piersią?
Dla wspomnień
Większość szpitali zezwala na porody rodzinne, więc świeżo upieczeni tatusiowie mogą od razu uwiecznić swojego potomka na zdjęciach czy kamerze.
Gdy wybierzesz szpital, w którym będziesz chciała odbyć poród, zachęcam do odwiedzenia sali porodowej. Położne nie odmówią pokazania przykładowej sali porodów, a także wręczą swój wydrukowany wykaz rzeczy niezbędnych do porodu.
Przeczytaj także: Szkoła rodzenia