Seks w ciąży

Przyszli rodzice często unikają seksu. Wielu z nich sądzi, że seks w ciąży jest niebezpieczny...
/ 13.03.2007 13:13
Przyszli rodzice często unikają seksu. Wielu z nich sądzi, że seks w ciąży jest niebezpieczny. Ale nie ma żadnego powodu, by rezygnować z radości kochania się, gdy nosisz w sobie nowe życie.

Współżycie w czasie prawidłowo przebiegającej ciąży jest na ogół bezpieczne, a także korzystne z uwagi na utrzymanie więzi z partnerem. Seks w ciąży może być doskonałą formą "ćwiczeń fizycznych". Dziecku, które schowane jest w worku owodniowym wewnątrz macicy, podczas stosunku nie dzieje się nic złego, nawet bardzo głęboka penetracja członka w pochwie nie stwarza zagrożeń dla płodu.

Seks w ciąży

Podczas współżycia należy zachować ostrożność w doborze pozycji. Szczególnie ważne jest aby partner nie uciskał brzucha kobiety ani piersi. Na początku ciąży teoretycznie każda pozycja jest dopuszczalna. W miarę rozwoju ciąży zaleca się pozycję:
  • pozycja klasyczna - klasycznie ale mężczyzna nie opiera się o kobietę (wczesny etap ciąży)

  • pozycja tylna, boczna - kobieta leży na boku, mężczyzna kładzie się na tym samym boku za kobietą

  • pozycja na jeźdźca (siedząca) - kobieta siada na kolanach mężczyzny.

  • pozycja tylna - kobieta klęczy opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią

Czasami stosunki są zabronione. Dotyczy to przypadków, gdy ciąża jest powikłana zagrażającym poronieniem lub porodem przedwczesnym. Ponadto ze współżycia w okresie ciąży należy zrezygnować w czasie zakażenia dróg rodnych i nieprawidłowego umiejscowienia łożyska.

Niekiedy po współżyciu mogą wystąpić plamienia. Wynikają one ze znacznego przekrwienia szyjki macicy i pochwy oraz mechanicznego drażnienia tych narządów. Należy o tym poinformować lekarza.

Wiele kobiet odczuwa podczas ciąży większe potrzeby seksualne, co jest spowodowane przestrojeniem hormonalnym, m.in. znacznym zwiększeniem poziomu estrogenów w ustroju. Seks sprawia im czasem większą satysfakcję niż dotychczas.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (36)
/22.12.2010 23:15
seks boli bardzo podczas ciąży. mam 14 lat i jestem w ciąży. od 3 lat współżyję z moim wybrankiem. od kąt jestem w ciąży uprawiałam ok 5 razy seks i rano nie mogłam wstać z łóżka bo tak bardzo bolało!!! nie polecam:)
/28.02.2011 17:09
14 lat?
/17.05.2012 19:24
omg 14 lat ???????????? hmm no cóż koniec świata zamiast nauki sexs cos tu nie tak
POKAŻ KOMENTARZE (33)