Poród w wodzie

Naprotechnologia wykorzystuje te same sprzęty medyczne, leki oraz badania co in vitro. Jednak całkowicie rozmija się faktycznymi metodami leczenia.
Poród w wodzie cieszy się powodzeniem z powodu wielu zalet, zarówno dla matki jak i dla rodzącego się dziecka. Jeśli Twoja ciąża jest szczęśliwie donoszona, zastanów się, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie!
/ 14.12.2010 10:58
Naprotechnologia wykorzystuje te same sprzęty medyczne, leki oraz badania co in vitro. Jednak całkowicie rozmija się faktycznymi metodami leczenia.

Jak przebiega poród w wodzie?

Wszystko odbywa się w sali, w której oprócz łóżka znajduje się półokrągła wanna wyścielona specjalną folią, chroniącą przed bakteriami. Wanna wypełniona jest wodą lub solą fizjologiczną o temperaturze 36–37ºC. Temperatura wody jest bardzo ważna dla prawidłowego przebiegu porodu. Istotna jest również jej czystość – ze względu na obecność wód płodowych i innych wydzielin, woda powinna być każdorazowo wymieniana. Ponadto do wody wchodzi się, kiedy rozwarcie szyjki macicy ma ok. 4–5 cm.

Zalety porodu w wodzie

Zalet rodzenia w wodzie jest tak samo wiele dla dziecka jak i dla mamy. Przede wszystkim na podstawie obserwacji i badań wykazano, że podczas porodu w wodzie podaje się mniej leków przeciwbólowych i poród trwa krócej. A to dlatego, że falująca ciepła woda łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe. Ponadto, kobieta rodząca jest bardziej zrelaksowana, co wpływa nie tylko na jej stan psychiczny, ale także fizyczny. Jest bardziej zmotywowana, ma lepszy nastrój, nie towarzyszy jej dyskomfort tak duży jak podczas porodu „na lądzie”. Ma również miejsce szybsze zstępowanie główki w kanale rodnym i dlatego rzadziej stosuje się nacinanie krocza.

Dziecko urodzone w wodzie jest mniej narażone na ryzyko szoku, wynikającego z nagłej zmiany środowiska. Z wód płodowych trafia do innej wody o podobnej temperaturze. Dzięki temu także bodźce dźwiękowe i świetlne nie są tak ostre. Nie ma ryzyka zachłyśnięcia – dziecko przez ostatnie 9 miesięcy przebywało w środowisku wodnym i to do niego jest lepiej przystosowane. Zaczyna oddychać dopiero po odcięciu pępowiny.

Przeciwwskazania

Niestety, poród w wodzie nie jest możliwy w przypadku każdej rodzącej kobiety. Przeciwwskazaniami są zagrożona ciąża, przedwczesny poród, duże dziecko lub obecność u matki lub dziecka chorób czy wad. Są to przede wszystkim choroby układu krążenia, nadciśnienie czy niedociśnienie, infekcje, choroby naczyń, niedokrwistość oraz choroby skóry.

Czytaj także: Jakie infekcje u matki są groźne dla płodu?

Warto pamiętać, że w przypadku spełnienia wszystkich wymagań, by móc rodzić w ten sposób, zapewnione jest bezpieczeństwo zarówno dziecka jak i matki. Nie ma zagrożenia zaistnienia infekcji większej niż przy porodzie tradycyjnym.

Czy w Polsce można rodzić w wodzie?

Do tej pory niestety polskie szpitale traktują ten sposób rodzenia jak przywilej, dlatego tylko część z nich jest do tego przygotowana. Liczba takich szpitali rośnie razem z zainteresowaniem kobiet tą formą porodu. Bardzo praktyczna jest wyszukiwarka szpitali na stronie fundacji „Rodzić po ludzku”: www.rodzicpoludzku.pl. W każdym regionie Polski znajduje się kilka szpitali przystosowanych do porodów wodzie.

Ile to kosztuje?

Ceny porodu w wodzie wahają się między 200 a 500 PLN. Są szpitale, które nie egzekwują dopłat. Czasami zdarza się, że w zamian za poród w wodzie, chcą wykupienia tzw. „cegiełki”. Ponieważ ten sposób rodzenia rozpowszechnia się i cieszy się ogólnym uznaniem tych, które próbowały, rośnie zapotrzebowanie na sale do rodzenia w wodzie. Dlatego warto pomyśleć o wcześniejszej decyzji i rezerwacji sali.

Polecamy: Twój mężczyzna przy porodzie

Redakcja poleca

REKLAMA