Ogromna obawa przed porodem

Chciałam zapytać jak można pokonać strach ogromny strach przed porodem. Jestem młodą kobietą pierwszy poród: miałam bardzo krótki bez żadnych komplikacji itp.
/ 23.10.2009 10:31
Ogromna obawa przed porodem

Chciałam zapytać jak można pokonać strach ogromny strach przed porodem. Jestem młodą kobietą pierwszy poród: miałam bardzo krótki bez żadnych komplikacji itp. Mimo to pełen bólu bo wiadomo, że inaczej się nie da. Moja odporność na ból jest minimalna. Teraz chcielibyśmy mieć drugie dziecko lecz przed zajściem w ciążę się waham gdyż tak bardzo boję się porodu. Proszę o pomoc jak można pokonać ten strach i wszelkie obawy.

Niusia
Myślę, że łatwiej będzie przezwyciężyć strach przed bólem porodowym wtedy gdy zrozumie pani jego istotę. Ból jest uniwersalnym doświadczeniem, ma swój sens, związany z fizjologią porodu.

Dlaczego poród boli?
  • skurcze macicy powodują ucisk nerwów, a także przejściowe zaciskanie się naczyń, utrudniając dopływ krwi z tlenem oraz odprowadzanie krwi z produktami spalania, które podrażniają zakończenia nerwowe,
  • boli rozciągająca się szyjka macicy i dolny odcinek trzonu macicy,
  • płód główką uciska na nerwy w okolicy kręgosłupa, co powoduje bóle okolicy krzyżowej pleców,
  • gdy szyjka jest całkowicie rozwarta a główka płodu na dnie miednicy, bolą uciskane tkanki krocza.
Czemu służy ból porodowy?
  • pełni funkcję informacyjną – tzn. właśnie on informuje panią na jakim etapie porodu jest pani w danej chwili,
  • motywuje panią do instynktownych zachowań takich jak - oddech, pozycja kuczna itd. Zachowania te powodują postęp porodu,
  • uruchamia wydzielanie endorfin, które w porodzie pełnią rolę znieczulenia, a po porodzie odpowiadają za nawiązanie więzi dziecka z matką.
Ból porodowy można łagodzić poprzez odpowiedni sposób oddychania, przez odpowiednie pozycje porodowe, a także poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych. Istotne znaczenie w zmniejszeniu strachu przed porodowym bólem ma nauka oddychania i wykonywanie ćwiczeń w szkole rodzenia. Jeśli będzie taka możliwość proszę zapisać się do szkoły rodzenia. Proszę przeczytać artykuł o porodzie aktywnym, wertykalnych pozycjach pozycjach podczas porodu oraz sposobie oddychania w kolejnych etapach porodu.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna