Najlepsze pozycje do porodu

nowonarodzone dziecko fot. Fotolia
Przyszłe mamy zwykle koncentrują się na opcji znieczulenia. Tymczasem pomocna w łagodzeniu skurczów jest odpowiednia pozycja.
/ 11.10.2012 14:00
nowonarodzone dziecko fot. Fotolia

Jeśli chcesz przejść przez poród aktywnie, zobacz, co dzieje się w jego kolejnych etapach i sprawdź, jakie pozycje mogą ułatwić ich przetrwanie. Jeśli w pokoju porodowym znajdują się drabinki, materac, stołek porodowy czy piłka, skorzystaj z nich, szukając dogodnej pozycji, w której miednica ustawiona jest pod takim kątem, w jakim dziecko łatwiej schodzi w dół kanału rodnego.

1. Pierwszy okres porodu  

Pod wpływem siły ciążenia główka malucha silniej naciska na szyjkę macicy i rozwarcie postępuje szybciej. Wykorzystując siłę grawitacji, jeszcze bardziej wzmocnisz ten nacisk, dlatego w pierwszej fazie porodu staraj się jak najwięcej chodzić, stać, kucać.

Nie kładź się Nawet jeśli czujesz się bardzo zmęczona. Chodź lub chociaż stój, wspierając się na partnerze. Nie siadaj też często, to może wydłużyć poród. Nawet zwykły spacer, poruszanie się czy częsta zmiana pozycji podczas porodu zmniejszą napięcie wywołane skurczami mięśnia macicy. Poczujesz się, że pomagasz rodzącemu się dziecku.

Uklęknij, gdy boli Jeśli podczas trwania skurczu pojawi się ból w okolicy krzyżowej, uklęknij na czworakach lub oprzyj się na dużym worku, krześle czy kilku poduszkach tak, by mąż mógł masować ci plecy i ramiona. Każdy balansujący ruch biodrami przyniesie ulgę, bo rozluźnia.Poruszaj więc ciałem w odpowiedzi na nadchodzące skurcze. Kołysz biodrami jak w tańcu, kiwaj się w przód i w tył.

Zachowuj się swobodnie i nie wstydź się przybierać różne pozycje, nawet jeśli są zupełnie nieoczekiwane. Możesz poradzić się położnej, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości. Szukaj takiego ułożenia ciała, w którym łatwiej ci będzie znosić nasilające się skurcze mięśnia macicy. Wielu kobietom w tym okresie porodu szczególnie wygodnie jest na czworakach.

2. Drugi okres porodu

To etap od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka. Trwa ok. 1–2 godzin, które wypełnia wypieranie dziecka. Zobacz, jak możesz ułatwić dziecku narodziny

Możesz kucnąć Kiedy rozwarcie kanału szyjki macicy osiągnie około 10 cm i główka dziecka prawidłowo ustawi się w kanale rodnym, rozpoczniesz wypychanie malucha na zewnątrz. Gdy ukucniesz, będziesz czuć się stabilnie, rozluźnisz mięśnie krocza i w efekcie przyśpieszysz wydostawanie się dziecka na zewnątrz. Maluch będzie lepiej dotleniony, a to bardzo istotne w ostatniej fazie porodu. W czasie parcia główka maleństwa może się pokazywać i cofać między skurczami.

Jeśli chcesz, połóż się na boku Niekiedy kobiety robią to spontanicznie i chociaż nie wykorzystują wtedy w pełni siły ciążenia, zmniejsza to ucisk na kość krzyżową.

Usiądź Pozycja półsiedząca jest wygodna do parcia. Rodzące często ją wybierają, bo zapewnia mocne oparcie pleców i nóg (mąż może np. pomóc przyginać głowę do klatki piersiowej).

Jeśli drugi okres porodu przebiega gwałtownie, przyjmij pozycję na czworaka Ta pozycja, fachowo nazywana kolankowo-łokciową, jest idealna, bo opóźnia opuszczanie się dziecka w kanale rodnym. Nie analizuj, co pomyśli lekarz lub położna. Personel medyczny ma ci pomóc w narodzinach dziecka. Jeśli będziesz bierna, nieufna i zalękniona, nie ułatwisz sobie porodu.

Redakcja poleca

REKLAMA