POLECAMY

Czy warto skorzystać ze znieczulenia podczas porodu?

Wiele ciężarnych odczuwa paniczny strach przed bólem porodowym. Na szczęście istnieją już sposoby, aby zmniejszyć cierpienie rodzących. Dowiedz się więcej o znieczuleniu zewnątrzoponowym, aby móc świadomie wybrać taką formę uśmierzania bólu.
Czy warto skorzystać ze znieczulenia podczas porodu?

Kiedy wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu?

Podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się na życzenie pacjentki. Jeśli więc boisz się bólu i chciałabyś skorzystać ze znieczulenia, przed porodem dowiedz się, czy w danym szpitalu jest ono wykonywane.

Zobacz też: Poród w domu

 Jak wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie podaje się, gdy rozwarcie szyjki dojdzie do 2 – 4cm. Jeśli będziesz chciała skorzystać z niego później, jest to nadal możliwe, odradza się jednak wykonywanie znieczulenia przy bardzo dużym rozwarciu – najsilniejsze działanie znieczulenia przypada wtedy na okres skurczy partych, co jest mało korzystne dla przebiegu akcji porodowej.

Znieczulenie jest wykonywane przez lekarza anestezjologa. Będziesz poproszona o pochylenie się do przodu w pozycji siedzącej lub położenie się na boku i przyciągnięcie kolan pod brodę. Lekarz najpierw znieczula miejscowo skórę w miejscu, w którym będzie założony cewnik, a następnie wykonuje wkłucie na wysokości pomiędzy drugim a trzecim lub trzecim a czwartym kręgiem lędźwiowym. Za pomocą igły w przestrzeni zewnątrzoponowej umieszcza się cewnik, przez który podawany jest środek znieczulający.

Znieczulenie podaje się zwykle w kilku małych dawkach co około 2 godziny (dzięki obecności cewnika, nie są wymagane kolejne wkłucia). Po zakończeniu porodu cewnik jest usuwany.

Zalety znieczulenia zewnątrzoponowego:

 • Nie odczuwasz bólu związanego z porodem, jednocześnie czując skurcze – pozwala to na urodzenie dziecka siłami natury bez zbędnego cierpienia.
 • Środki znieczulające nie wpływają negatywnie na dziecko. W niektórych przypadkach są one wręcz korzystne, gdyż po wyeliminowaniu bólu i stresu u rodzącej, zwiększa się zaopatrzenie dziecka w tlen.
 • Środki znieczulające nie przechodzą do mleka matki, dzięki czemu od razu po porodzie możesz karmić piersią.
 • Nie odczuwając bólu, chętnie współpracujesz z położną, dzięki czemu poród przebiega szybciej.

Wady znieczulenia zewnątrzoponowego:

 • Jeśli podana dawka środka znieczulającego okaże się dla ciebie zbyt silna, możesz nie odczuwać skurczów – poród jest wtedy trudniejszy i trwa znacznie dłużej.

  Po podaniu znieczulenia zewnątrzoponowego istnieje konieczność częstego monitorowania tętna płodu i ciśnienia krwi rodzącej – możliwość swobodnego poruszania się (np. spacerów po korytarzu) jest wtedy znacznie ograniczona.

   • Czasem, jako skutek uboczny znieczulenia, u rodzącej mogą wystąpić bóle głowy.
   • Niektóre rodzące na znieczulenie reagują spadkiem ciśnienia krwi. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji, gdyż na każdy spadek ciśnienia natychmiast reaguje anestezjolog, podając odpowiednie leki.
   SKOMENTUJ
   KOMENTARZE (0)