Ciężarne sny

Środek nocy- wstajesz, po raz kolejny idziesz do toalety. Przed chwilą śniłaś, że się obudziłaś i okazało się, że twoja ciąża była „tylko snem”.

Środek nocy - wstajesz, po raz kolejny idziesz do toalety. Przed chwilą śniłaś, że się obudziłaś i okazało się, że twoja ciąża była „tylko snem”. Im bliżej porodu, tym bardziej dziwaczne sny ci się przytrafiają. Dlaczego tak jest?

Bezsenność u ciężarnych może wynikać z niepokoju, wywołanego zbliżającym się porodem. Również dyskomfort fizyczny (trudności w znalezieniu wygodnej pozycji do snu) przyczynia się do pogorszenia jakości snu.

Przedziwne sny ciężarnych wynikają z działania progesteronu oraz podekscytowania i lęku związanego z macierzyństwem. Częste wyprawy do toalety zakłócają fazę REM, która odpowiedzialna jest za marzenia senne. Stwierdzono, że przyszłe mamy pamiętają swoje sny lepiej niż ktoś, kto w ciąży nie jest.

Oto kilka wątków marzeń sennych w okresie ciąży:

Rozpad małżeństwa
Kobieta śni o konfliktach w małżeństwie wynikających z pojawienia się nowego członka rodziny. Taki sen może sygnalizować obawę przed tym, co dziecko oznacza dla waszego związku.

Dziecko jako stworek
Sny przedstawiające płód jako kijankę, żabę czy nawet krowę najczęściej występują w pierwszym trymestrze ciąży. Tego typu sny są wynikiem prób ciągłego wyobrażenia sobie rozwijającego się dziecka.

Utrata maleństwa
Wiele kobiet śni o tym, że ich maleństwo umarło. Sen sygnalizuje obawę przed tym, że zbliża się czas, w którym maleństwo (do którego tak się przywiązałaś) opuści twoje ciało.

Brak troski o dziecko
Kobieta śni, że zapomniała nakarmić dziecko lub nie zmieniła maleństwu pieluszki. Przerażający sen odzwierciedla niepokój o to jak kobieta poradzi sobie w roli mamy. Jest to również obawa przed tym czy kobieta potrafi być dobrą mamą.

Przyszłe mamy nie powinny lękać się swoich snów. Większość dziwnych snów spełnia pozytywną funkcję. Dzięki snom kobieta może łatwiej zrozumieć i zracjonalizować swoje obawy.

Również przyszli ojcowie odczuwają obawy przed przyjściem maluszka na świat. Z natłoku różnych lęków miewają dziwne sny. Mężczyźni śnią o :

  • samotności,
  • tym, że są w ciąży,
  • tym, że dostali dziecko od kogoś,
  • uroczystościach z okazji narodzin maleństwa.

Jak zaradzić bezsenności?
Dbałość o wygodną pozycję do snu
Zasypianie ułatwi ułożenie kilku poduszek pod brzuchem oraz pod i między nogami. Kobieta powinna leżeć na lewym boku.

Dobrze przewietrzona sypialnia

Kolacja dwie godziny przed snem
Jeśli głód dokucza ci w nocy, przygotuj sobie zdrową przekąskę przy łóżku, abyś nie musiała wstawać i wybudzać się ze snu.

Ciepłe mleko
Podgrzanie mleka powoduje uwolnienie aminokwasu L- tryptofanu (obecny również w jajkach i mięsie z indyka), który mózg wykorzystuje do wytwarzania serotoniny wywołującej uczucie ciężkich powiek.

Źródło: P. Spencer "Macierzyństwo. Ciąża i poród.", dr A. Deans "Ciąża. Poradnik dla rodziców", BabyCentre "Ciąża pytania i odpowiedzi".

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)