Ciążowe kilogramy

Mało która kobieta nie ma problemu z rosnącą w czasie ciąży wagą. Z jednej strony to proces naturalny, z drugiej prowadzący do niekoniecznie przyjemnych myśli i porównań, nade wszystko zaś otwarte pozostaje pytanie, czy to już za dużo czy jeszcze w normie?
/ 17.07.2008 19:34

Mało która kobieta nie ma problemu z rosnącą w czasie ciąży wagą. Z jednej strony to proces naturalny, z drugiej prowadzący do niekoniecznie przyjemnych myśli i porównań, nade wszystko zaś otwarte pozostaje pytanie, czy to już za dużo czy jeszcze w normie?

Oczywiście odpowiedź co do jedzenia „za dwoje” jest prosta i logiczna: trzeba dostarczać płodowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, ale bez przesady. Nie odchudzać się w żadnym razie, ale też nie przekształcać się w hipopotama. Kłopot jedynie w uchwyceniu tego punktu równowagi. Niektórzy lekarze twierdzą, że ogólnie zdrowy przyrost dla ciąży pojedynczej to ok. 12 kg, ale oczywiście powinno się brać pod uwagę wyjściową wagę i metabolizm kobiety.Ciążowe kilogramy

Jeśli chodzi o spożycie kalorii, na początku ciąży zaleca się zwiększenie racji dziennej o około 100 kcal, co odpowiada kubeczkowi jogurtu. Później zwiększamy menu o kolejne 200 – 250 kcal, lepiej oczywiście w formie owoców, twarożku, czy nawet loda, niż chipsów. Kobieta w trzecim trymestrze powinna spożywać w granicach 1800 – 2600 kcal, w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Co do wagi zaś, to można podejść do tego naukowo i kontrolować indeks masy ciała, który bierze pod uwagę wzrost. BMI (Body Mass Index) liczymy wedle formuły : WAGA / WZROST x WZROST.
Uważa się, że przed ciążą BMI kobiety powinien, dla bezpieczeństwa i zdrowia maluszka, oscylować w granicy 18,5 - 27. W zależności od tego wskaźnika powinniśmy dostosować swoje żywienie w okresie ciąży.

Jeśli twój BMI jest mniejszy lub równy 18,5
to jesteś nieco zbyt chuda – nie jest to korzystna sytuacja dla zachodzenia w ciążę. Jeśli to tylko genetyka lub temperament można co nieco zaradzić odpowiednią dietą, jeśli zaś nieustannie jestes na diecie, pora zrobić porządek w głowie. Niedożywienie ma bardzo poważne skutki dla rozwoju dziecka!!! Generalnie kobiety mające BMI poniżej 18,5 powinny przytyć między 12,5 a 18 kg w czasie ciąży.

Potrzebujesz przede wszystkim więcej białek, cukrów i tłuszczy, ale wysokiej jakości. Wszystkie one są niezbędne, aby płód prawidłowo się uformował. Jajka, mięso, ryby, nabiał… nie pora teraz na ograniczanie pełnowartościowych pokarmów. Zamiast pakowania w siebie batonów pomyśl jednak raczej o makaronach, ryżu, muesli – lepiej przysłużą się dziecku i dadzą ci więcej energii na te trudne miesiące. Spożywaj sporo olejów i tłustych ryb – pozbawianie płodu dostępu do tłuszczy, zwłaszcza kwasów nienasyconych to czyste szaleństwo – bez nich nie może wykształcić się mózg ani system nerwowy. Pamiętaj, że kilka nawet nadprogramowych kilogramów w czasie ciąży, szybko zniknie podczas wyczerpujących pierwszych kilku miesięcy po połogu, a twoje dziecko zdecydowanie skorzysta!

Jeśli twoje BMI mieści się między 18,5 a 27
to jesteś w kategorii normy – zalecany przyrost wagi powinien zawierać się w granicach 11,5 a 16 kg. Wystarczy zatem jeść rozsądnie i rozmaicie – rozpoczynać od pełnowartościowego śniadania z owocem, nabiałem i pieczywem, jeść sporo surowych warzyw, węglowodany i regularnie niewielkie ilości mięsa czy ryb. Nie potrzebujesz pchać w siebie za dwoje – raczej uważać na jakość swojej diety.

Oczywiście, jeśli bliżej ci do górnej granicy normy, zalecany jest pewien umiar. Masz prawdopodobnie genetyczne skłonności do gromadzenia tkanki tłuszczowej i nadmierne folgowanie sobie podczas ciąży, może na długo zmienić twoją sylwetkę. Nie zaszkodzi ci trochę rekreacyjnego ruchu, który pomaga trawieniu: pływanie, spacery czy aquarobic.

Jeśli twój BMI przekracza 27
to masz ewidentną nadwagę. Najlepiej na czas ciąży być w stałym kontakcie z dietetykiem, który udzieli cennych wskazówek jak dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników, a jednocześnie dodatkowo nie obciążyć twojego organizmu. Oczywiście, ideałem jest zgubienie kilku kilo przed zajściem w ciążę, ale nie zawsze to łatwo zaprogramować. Odchudzanie w czasie ciąży jest surowo wzbronione!

Twój zalecany przyrost wagi to od 7-9 kg zaś przez cały czas powinnaś pozostawać pod uważną opieka ginekologa-połoznika. Nadwaga grozi pojawieniu się nadciśnienia i cukrzycy podczas ciąży – patologie te znikną po narodzinach, ale mogą stanowić zagrożenie dla dziecka lub przebiegu ciąży. Okrągłe mamy to również często bardzo duże noworodki – poród często wymaga większego nacięcia krocza lub nawet cesarskiego cięcia.

Generalnie wskazówki co do odżywania w tym przypadku to małe, lekkie porcje często spożywane – dużo witamin i mikroelementów, raczej z ograniczeniem tłustych mięs, słodyczy i przekąsek typu orzeszki czy chipsy. Wskazany jest ruch na świeżym powietrzu i bardzo dużo płynów.
 

Agata Chabierska

Redakcja poleca

REKLAMA