Jesteś w ciąży, nie pijesz alkoholu, nie palisz tytoniu, zdrowo się odżywiasz tzn. dbasz o siebie i płód, który rozwija się w twoim łonie. Nagle dopada cię ból głowy i przeziębienie. Lekarstwa z pewnością by pomogły, ale czy teraz kiedy jesteś w ciąży powinnaś je stosować? Czy nie zaszkodzą maleństwu?
Pochopne przyjmowanie leków podczas ciąży może mieć tragiczne następstwa. Nie wszystkie jednak leki i nie w każdym okresie ciąży mają szkodliwy wpływ na płód, zaś czasem ryzyko związane z ich przyjmowaniem jest mniejsze niż zagrożenie dla matki (wynikające z jej choroby).
Jak zmienia się twój metabolizm, gdy jesteś w ciąży?
Wzrasta objętość osocza
Jest ono bardziej rozrzedzone, obniża się w nim poziom albumin. Natomiast to utrudnia wiązanie się leków z białkami. Musisz o tym wiedzieć, ponieważ lek nie związany z białkiem łatwiej przenika barierę łożyskową i dostaje się do krwi płodu. Dlatego też nigdy nie przyjmuj leku, o którym wiesz, że ma szkodliwy wpływ na płód. Wątroba płodu jest jeszcze zbyt niedojrzała, by wystarczająco szybko poradzić sobie z przetworzeniem tych substancji.
Zmienia się wchłanianie leków podawanych doustnie
Leki słabo rozpuszczalne wchłaniają się teraz lepiej. Natomiast leki, które rozkładają się w jelitach – w okresie ciąży gorzej się wchłaniają.
Najniebezpieczniejsze dla twojego maleństwa jest przyjmowanie leków w pierwszym trymestrze ciąży. Zarodek jest najbardziej wrażliwy na toksyczne działanie leków. Przyjmowanie różnych leków na własny rachunek może doprowadzić do poronienia lub powstawania wad wrodzonych. Jednak nie wyrywaj włosów z głowy jeśli zażywałaś leki zanim zobaczyłaś pozytywny wynik testu ciążowego - czasu nie cofniesz. Jak najszybciej spotkaj się z lekarzem i omów sprawę dalszego stosowania leków.
Do czasu wizyty jeśli to możliwe odstaw leki, które zażywałaś do tej pory (oczywiście, jeśli nie jest to lek, który koniecznie powinnaś przyjmować np. insulina).
Leki groźne
Istnieje grupa leków, których szkodliwy wpływ na płód został bezspornie udowodniony. Leki te podaje się ciężarnym tylko wówczas gdy nie ma innego sposobu ratowania zdrowia i życia przyszłej mamusi. Do tej grupy należą:
- leki cytostatyczne,
- Tigason i Roacutan - przeciw łuszczycy i trądzikowi,
- Diabetol - doustny lek przeciwcukrzycowy,
- Lit - stosowany w psychiatrii,
- Dikumarol - doustny lek przeciwzakrzepowy,
- Trioxal, Vupral, Amizepin - leki przeciwdrgawkowe stosowane w padaczce.
Leki bezpieczne
To grupa leków, które od dawna stosuje się u ciężarnych. Nie zauważono szkodliwych efektów płodu. Do tych leków zalicza się:
- Cardiol - lek nasercowy,
- Urosept i Fitolizyna - leki odkażające drogi moczowe,
- Pyrosal - leki przeciwgorączkowe,
- Penicylina - antybiotyk,
- Melisa, Neospasmina i Validol - leki uspokajające,
-
Paracetamol, Apap i Panadol - leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Leki dobroczynne
Istnieją sytuacje, gdy podawanie leków jest konieczne właśnie w czasie ciąży. Chce tylko przypomnieć, że kwas foliowy warto przyjmować już wtedy gdy planujesz poczęcie potomstwa. Do leków, które pomagają zdrowo przejść przez ciążę, wlicza się:
- Nystatyna w globulkach - infekcje grzybicze pochwy,
- Cordafen, Dopegyt - nadciśnienie,
- Fenoterol - hamowanie przedwczesnych skurczów macicy,
- Pochodne progesteronu - zagrażające poronienie,
- Żelazo - niedokrwistość,
- No-spa - działanie rozkurczowe.
Leki można przyrównać do broni obosiecznej. Źle stosowane mogą spowodować liczne powikłania, prawidłowo stosowane ratują Ciebie i maleństwo.
Pamiętaj!!!
Jesteś w ciąży - leki możesz przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem!