Aktywny płód w macicy

Dziecko, które kobieta nosi pod sercem, to mały akrobata. Gdy przychodzi na świat ma opanowane szereg ruchów niezbędnym w nowym życiu.
/ 21.10.2010 06:34

Dziecko, które kobieta nosi pod sercem, to mały akrobata. Gdy przychodzi na świat ma opanowane szereg ruchów niezbędnym w nowym życiu. Ruchy, które wykonuje płód odgrywają ważną rolę w rozwoju mięśni i stawów. Dodatkowo „ćwiczenia” płodu mają na celu utrzymanie fizycznej sprawności.

Bowiem poród- przeciśnięcie się przez kanał rodny wymaga niesamowitej kondycji i sprawności płodu. Pierwsze ruchy płodu mają miejsce po 7-8 tygodniach od poczęcia. Ruchy te można wykryć podczas badania usg. Aktywność tę określa się jako szarpanie lub prężenie.

Mimo tego, iż płód nie jest w stanie oddychać (przebywa w płynie owodniowym a tlen przekazywany jest za pośrednictwem łożyska), wykonuje on rytmiczne ruchy przeponą i klatką piersiową. Są to ćwiczenia, które warunkują prawidłowy rozwój płuc. Dzięki temu noworodki mogą przeżyć w nowym środowisku.

Przed końcem 12. tygodnia płód potrafi obracać się, robić przewroty a nawet marszczyć czoło. Około 15. tygodnia płód mruży oczka, ssie kciuk, krzywi buzię oraz marszczy brwi. Ruchy te prawdopodobnie związane są z rozwojem ośrodków nerwowych w mózgu.

Nawet to czy dziecko będzie prawo czy leworęczne wynika z aktywności ruchowej dziecka w życiu prenatalnym. W 10. tygodniu ciąży około 90% dzieci porusza prawą rączką, a 10% wybiera lewą. Dzieci , które są praworęczne w 10. tygodniu ciąży, również w 36. tygodniu preferują prawą górną kończynę.

Mama po raz pierwszy maleństwo może poczuć około 20. tygodnia ciąży - jeśli jest pierwiastką. Nierzadko zdarza się, że pierwsze ruchy płodu mama (pierwiastka) odczuwa gdy nadchodzi 24. tydzień ciąży. Natomiast mama, która po raz kolejny jest w ciąży, pierwsze ruchy zwykle odczuwa między 16. a 18. tygodniem. Pierwsze odczuwalne ruchy płodu, kobiety opisują jako trzepot skrzydeł motyla. Wraz ze wzrostem płodu, częstość jego ruchów maleje. Jednak ruchy są odczuwane bardziej wyraźnie. Charakter ruchów dziecka ma związek ze spożywanymi pokarmami przez mamę oraz jej stanami emocjonalnymi.

Uważa się, że około 25. tygodnia większość dzieci wykazuje odruch powrotny, który pozwala przyjąć pozycję głową w dół w obrębie macicy. Płód poznaje również siłę grawitacji. Kiedy mama siedzi, leży lub chodzi, również tego doświadcza dziecko w jej łonie.
 

Źródło: "Ciąża. Poradnik dla rodziców". Dr A. Deans, "Ciąża. Pytania i odpowiedzi". BabyCentre

Redakcja poleca

REKLAMA