Znieczulenie a karmienie piersią

kobieta, dziecko, pierś
Lekarz wyjaśnia, czy znieczulenie otrzymane podczas porodu ma wpływ na niemowlę i na pokarm.
/ 17.07.2009 21:24
kobieta, dziecko, pierś

Czy po porodzie znieczulanym noworodek zachowuje się inaczej niż po naturalnym?
To zależy od użytego leku. Niekiedy w pierwszych godzinach dziecko może być nadmiernie senne, mniej aktywne, mieć kłopoty ze ssaniem. Jednak po większości leków do znieczulenia dolędźwiowego te problemy nie występują. Więcej kłopotów z koordynacją ssania i oddychania będzie miało dziecko urodzone siłami natury, jeśli podczas porodu mamie podano domięśniowo meperydynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna).

Rodzić ze znieczuleniem czy bez? Podyskutuj na forum polki.pl

Czy środki znieczulające przedostają się do pokarmu?
Tak, ale w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego są one podawane w minimalnych stężeniach i są szybko usuwane z organizmu, więc ich stężenie w pokarmie jest znikome. 

Jak szybko po znieczuleniu zewnątrzoponowym można karmić? 
Po znieczuleniu dolędźwiowym można karmić od razu po porodzie. Po ogólnym, stosowanym czasem do cięcia cesarskiego, trzeba poczekać, aż mama dobrze się wybudzi i z pomocą położnej będzie mogła przystawić dziecko do piersi.

Czy dla powodzenia w karmieniu w przypadku cesarskiego cięcia lepsze jest znieczulenie dolędźwiowe czy ogólne?
Znieczulenie dolędźwiowe ma mniej powikłań niż ogólne. Jest mniej obciążające i dla mamy, i dla dziecka. Mama ma kontakt z otoczeniem, oddycha sama, a tuż po porodzie może patrzeć na dziecko, mieć z nim kontakt  i po raz pierwszy nakarmić. Pozwala ono też mamie nie odczuwać bólu tuż po porodzie, co ułatwia pierwsze karmienia. Leki do znieczulenia dolędźwiowego mają też minimalny wpływ na dziecko. 

konsultacja lek.med. Magdalena Nehring - Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), dyrektor Centrum Nauki o Laktacji, autorka poradnika "Warto karmić piersią"

Redakcja poleca

REKLAMA