Kiedy zmienić mleko

karmienie
Gdy twoja pociecha skończy pół roku, przychodzi czas na zmianę mleka. Dowiedz się, jak to zrobić.
/ 16.06.2009 15:03
karmienie

Przez całe pierwsze półrocze życia maluch, który nie ssie piersi lub musi być dokarmiany, powinien dostawać mleko modyfikowane początkowe (oznaczone cyfrą 1). To najnowsze zalecenia specjalistów – wcześniej takie mleko dziecko piło do piątego miesiąca.


Kiedy początkowe zastąpić następnym
Co prawda mleko początkowe można podawać dziecku przez cały pierwszy rok życia bez szkody dla jego zdrowia, ale gdy maluch ma pół roku, lepiej zmienić je na następne (oznaczone cyfrą 2). Różni się ono od początkowego ilością i jakością białka oraz zawartością żelaza (półrocznemu szkrabowi kończą się rezerwy tego pierwiastka), w mniejszym stopniu – tłuszczów, mikroelementów, witamin. Dziecko może pić taką mieszankę do 12. miesiąca życia włącznie.

Czy zmieniać rodzaj mieszanki
Jeśli maluszek pił ze smakiem wybrane mleko początkowe i dobrze przybierał na wadze, nie zmieniaj rodzaju mieszanki. Dziecko, tak jak dorosły, lubi pewne smaki, więc zmiana mogłaby źle wpłynąć na jego apetyt. Jeśli do tej pory piło mleko początkowe określonego producenta, zmień je na takie samo, tylko z dwójką.

Jak na bazie mleka przygotowywać inne dania
Do mleka następnego możesz dodać kaszkę, np. ryżową, kukurydzianą – posiłek będzie bardziej sycący. Choć są gotowe kaszki mleczno-zbożowe, malec może woleć smak mleka, które pije. Zrób też budyń z żółtkiem.

Co robić, gdy malec jest głodny w nocy
Jeśli przypuszczasz, że budzi go głód, spróbuj przed snem podać mu bardziej sycące mleko, np. z dodatkiem kleiku ryżowego lub gryczanego. Takie mleka są oznaczone literką R (z dodatkiem kleiku ryżowego) lub GR (z kleikiem gryczano-ryżowym).

Czy dawać mleko z probiotykami
Jeśli maluszek jest leczony antybiotykami, wręcz wskazane jest mleko z probiotykami lub prebiotykami – korzystnie wpłynie na równowagę mikroflory jelitowej. Specjaliści sądzą, że taka mieszanka poprawia też odporność. Przejście na mleko z probiotykami pomaga też zwykle, jeśli malcowi dokuczają zaparcia.

Pamiętaj, że:
Jeszcze do końca 2009 roku w sklepach będą opakowania mleka ze starymi i nowymi oznaczeniami. To okres przejściowy, w którym producenci zmieniają opisy na zgodne z nowym schematem żywienia, zalecającym mleko początkowe przez pierwsze sześć miesięcy życia. Mleko początkowe (z numerem 1) może być oznaczone jako produkt dla dzieci do czwartego lub szóstego miesiąca życia. Zaś na puszkach z mlekiem następnym (z dwójką) może być napisane, że jest dla dzieci po czwartym lub po szóstym miesiącu. Niezależnie od tego dzieciom do szóstego miesiąca kupuj mleko z jedynką, a tym w drugim półroczu życia – z dwójką.

Redakcja poleca

REKLAMA