Choć niekiedy kwota przyprawia o zawrót głowy, to śpiworek do wózka potraktuj jako inwestycję w bardzo dobre buty: posłuży na długo, sprawdzi się w każdej sytuacji i będzie wyglądać stylowo.
Na skróty:
- Dlaczego warto kupić śpiworek
- Zalety śpiworka do wózka
- Jak wybrać śpiworek do wózka
- Śpiworek do gondoli
- Śpiworek do fotelika
- Półśpiworki i kocyki z rękawami
Dlaczego warto kupić śpiworek
Wzmacnianie odporności zimą przez spacery wymaga dobrego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Wietrzenie mieszkania zimą podczas drzemki dziecka włóż między bajki. Nawet katar u dziecka sam w sobie nie jest przeciwwskazaniem do spacerów.
Wiele mam korzysta z ciepłych koców, polarowych kombinezonów i ubiera dziecko warstwowo. To problem, kiedy chcemy dziecko umieścić w samochodzie czy wejść z nim do kawiarni czy sklepu - śpiworek do wózka może go rozwiązać.
Zalety śpiworka do wózka
- Reguluje temperaturę. Dziecko się nie przegrzewa ani nie wyziębia.
- Chroni przed wiatrem, deszczem, śniegiem, jeśli jest wykonany z wodoodpornego i wiatroodpornego materiału.
- Jest miękki - żadna wkładka nie zapewni takiego komfortu.
- Sprzyja spacerom od jesieni do wczesnej wiosny.
- Użyteczny w podróży. Łatwiej rozpiąć śpiworek, niż zdjąć kilka warstw z dziecka (np. śpiącego).
- Dziecko go nie zdejmie. Takiej pewności nie mamy w przypadku zwykłego koca czy kołderki.
Jak wybrać śpiworek do wózka
- Rozmiar. Śpiworek kupisz dla dziecka od urodzenia aż do 4 roku życia. Część śpiworków ma możliwość przedłużenia i posiada wstawki z wodoodpornego materiału dla chodzących szkrabów. Planujesz więcej dzieci lub wiesz, że śpiworek będzie wykorzystywany przez lata? Zdecyduj się na zakup porządnego produktu.
- Wiek dziecka. Niemowlę do ok. 6 miesiąca życia jeździ w gondoli. Do tego typu wózków są przewidziane śpiworki, ale zasadniczo mamy decydują się na zakup kombinezonów lub futerkowych otulaczy. Najrozsądniejszym zakupem jest śpiworek do spacerówki - ma wycięte otwory na pasy.
- Uniwersalność. Możliwe, że śpiworek będzie nadawał się jedynie do spacerówki, ale możliwe że sensowny jest zakup śpiworka, który sprawdzi się też w foteliku samochodowym - tu zalecamy ten wybór rodzicom maluchów 0-6 miesięcy.
- Materiał. Śpiworki powinny przepuszczać powietrze i zapewnić termoregulację, żeby dziecku nie groziło przegrzanie. Najlepiej, jeśli wierzchnia warstwa śpiworka jest wodoodporna i wiatroodporna i to stanowi przewagę dla polarowych i futerkowych otulaczy i kocyków, które (jeśli są kiepskie jakości) mogą zamoknąć podczas opadów deszczu czy śniegu.
- Grubość. Czy ma znaczenie? Tak, bo grubość najczęściej determinuje okres użyteczności: ciepły, mięsisty i obszerny śpiworek do wózka to odpowiedź na zimowe mrozy. Cieńszy, wewnątrz wyścielony ociepliną welwetową, sprawdzi się bardziej jesienią i wczesną wiosną. Przemyśl, czy potrzebna będzie np. dodatkowa wkładka, warstwa itp.
- Zapinanie i odpinanie. Większość śpiworków do wózka ma boczne zapięcia na suwak lub w nogach. To najpraktyczniejsze rozwiązania: dziecko nie brudzi wnętrza śpiworka bucikami podczas wkładania. Modele odpinane na rzep (Lodger) również się sprawdzą, ale spełniają się bardziej jako otulacze. Pozwala to też dopasować śpiworek do rozmiarów dziecka.
- Futerko. Większość zimowych śpiworków posiada odpinane (lub nie) futerko. Kiedy nakładasz budkę wózka, to obszycie może nachodzić na buzię dziecka, drażnić lub rozbudzać je ze snu! Warto zwrócić uwagę, czy jest możliwość jego odpięcia.
Śpiworek do gondoli
Śpiworek do fotelika
Jak wozić niemowlaka zimą w samochodzie, przewożąc w foteliku? Według zasad bezpieczeństwa, dziecko przewożone w foteliku samochodowym nie może mieć na sobie kurtki czy kombinezonu. W przypadku kolizji czy wypadku, pasy zabezpieczające ostają się na ubraniu wierzchnim i to ono jest zabezpieczone, a nie maluch.
Lepszym rozwiązaniem są futerkowe otulacze na rzep lub suwak z otworami na pasy - wówczas dziecko może być ubrane w mniej warstw, a wciąż będzie mu ciepło!
Półśpiworki oraz koce z rękawami
Na rynku pojawiły się nowe produkty (np. marka Beloff), które spełniają oczekiwania wielu rodziców: Niekiedy sam śpiworek, to za dużo - jeśli maluch chodzi, a wciąż lubi jeździć w wózku, lubi zrzucać koc czy buntuje się przy zakładaniu warstw, to półśpiworek łączy wygodę i użyteczność.
Z kolei na wyższe temperatury dla dzieci, które muszą nieustannie gestykulować i przez to zrzucają kocyki i kołderki, nadadzą się kocyki z rękawami (marka Poofi)! To bardzo wygodne rozwiązanie dla mam ruchliwych szkrabów.
Więcej w temacie: Jak dbać o noworodka zimąJaki wybrać wózek dla dzieckaJak wybrać dobrą spacerówkę