Zaczynaj od małych porcji
Zanim bowiem dziecko polubi jakiś nowy produkt, zwykle go testuje. Na początek podaj zatem 1–2 łyżeczki i dopiero gdy potrawa przypadnie szkrabowi do gustu, na następny posiłek przygotuj jej więcej (np. 1/4 szklanki). Potem, jeśli malec będzie oczekiwał dokładek, możesz tę ilość zwiększać. Ważne również, by na podanie dziecku nowego pokarmu wybrać odpowiedni moment. Lepiej nie zachęcaj go do żadnych nowości, kiedy jest w złym nastroju. Nieznany smak może go wtedy jeszcze bardziej rozdrażnić i próba z pewnością się nie powiedzie.
Nie zmuszaj, jeśli nie smakuje
Pociecha się krzywi, czując marchewkę w zupie? Zrób inną. Podaj np. kaszkę czy zupę na bazie dyni. A marchewkę zaproponuj kilka dni później. Niewykluczone, że wtedy przypadnie maluchowi do gustu. Warto również pozwolić dziecku, by nowy produkt jadło, gdy ma na to ochotę (np. twarożek w porze obiadu, a nie na śniadanie czy kolację). Łatwiej wówczas zaakceptuje nieznany mu smak.
Nowości wprowadzaj pojedynczo, co kilka dni
To ważne ze względu na ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Zachowując ostrożność, szybko wyłapiesz produkty, które malca uczulają. Niepokojące objawy to m.in. wysypka, bóle brzucha, biegunka. Jeśli dziecko tak właśnie zareaguje na nowy pokarm, od razu wycofaj go z diety i skonsultuj się z pediatrą.
Jak zachęcić dziecko do nowych potraw? Pytaj i radź na zdrowybobas.pl