POLECAMY

Jak chronić niemowlę przed upałem?

Zastanawiasz się, jak chronić maleństwo, gdy robi się naprawdę gorąco? Poznaj nasze top 4 sposoby na bezpieczne wakacje w słońcu!
Jak chronić niemowlę przed upałem? fot. Fotolia

1. Upał a niemowlę - Gdy jesteś w domu

Zasłoń okna Zmień zasłony na jaśniejsze (będą lepiej odbijać promienie słoneczne) i gęściej tkane.
Szukaj chłodu W każdym mieszkaniu są miejsca cieplejsze i chłodniejsze. Jeśli w okna pokoju dziecka świeci właśnie słońce, przenieś maluszka do innego pomieszczenia.
Nie osłaniaj łóżeczka baldachimem Uwięzionym w ten sposób powietrzem trudno oddychać.
Uważaj na przeciągi i wentylator Mieszkanie trzeba jak najczęściej wietrzyć (warto otwierać okna po mniej nasłonecznionej stronie), ale lepiej unikać przeciągów. Jeśli używasz wentylatora, pamiętaj, że ochłodzone powietrze nie może owiewać niemowlęcia.
Ochładzaj dziecko Jeżeli nadal mu gorąco, wykąp je w letniej wodzie albo przemyj mu czoło i skronie zwilżoną gąbką.
Nie przykrywaj kołderką W upalne noce wystarczy tetrowa albo flanelowa pieluszka lub prześcieradło
albo poszewka od kołdry.

2. Upał a niemowlę - Rozbieraj, zamiast ubierać

Ubieraj malca w przewiewne Ubranka bez guziczków, ostrych szwów, aplikacji i innych elementów, które mogą drażnić spoconą skórę. Nie wkładaj mu śpioszków, koszulek, skarpetek i Bóg wie czego jeszcze. Wystarczy body bez rękawków. Gdy jest bardzo, bardzo gorąco, zrezygnuj i z body - wystarczy pieluszka jednorazowa plus tetrowa do przykrycia.
Chroń główkę Podczas spaceru maluszek musi mieć na główce czapeczkę. Najlepiej białą, wykonaną z przewiewnej, cieniutkiej bawełny, z daszkiem osłaniającym oczy (a jeszcze lepiej z rondem, które chroni także kark).

3. Upał a niemowlę - Na spacerze

Zmień godziny spacerów Weź przykład z ludzi Południa: w czasie upałów wychodź na spacery rano, zanim jeszcze zrobi się skwar, albo późnym popołudniem lub wieczorem, gdy można odetchnąć pełną piersią.
Szukaj cienia... Przebywanie na pełnym słońcu jest niebezpieczne dla niemowląt nie tylko ze względu na możliwość poparzenia, ale i na groźbę udaru. Malec, który nie skończył jeszcze pół roku, w ogóle nie powinien przebywać na słońcu.
...i chłodu Rozgrzane chodniki i ściany domów oddają ciepło nawet wówczas, gdy słońce przestaje prażyć. Między blokami jest o wiele cieplej niż w parku, dlatego staraj się spacerować tam, gdzie jest zielono.
Uważaj na budkę wózka Pod budką głębokiego wózka może być gorąco jak w piekle. Sprawdź, może lepszym rozwiązaniem będzie opuszczenie budki i osłonięcie maluszka parasolką?
Nie wchodź do sklepów Często nawet małe sklepiki mają klimatyzację. Nagłe skoki temperatury nie służą maleństwu.

4. Upał a niemowlę - W samochodzie

Przewietrz auto Stojący na słońcu pojazd błyskawicznie przeobraża się w rozpalony piec. Dlatego zanim posadzisz w foteliku maluszka, otwórz wszystkie drzwi i poczekaj parę minut.
Osłoń szybę Świecące w szyby słońce przeszkadza nie tylko kierowcom. Dzieciom, unieruchomionym w fotelikach daje się we znaki jeszcze bardziej. Pomogą rolety lub osłony na przyssawkę.
Nie przesadzaj z klimatyzacją Dla niemowlęcia szok związany z nagłym skokiem temperatury jest bardziej dotkliwy niż dla ciebie. Temperatura w aucie powinna być tylko trochę niższa niż temperatura otoczenia.
Staraj się parkować w cieniu Jeśli jest taka możliwość, korzystaj z garaży i parkingów pod dachem. Możesz także osłonić przednią szybę specjalną, odbijającą promienie osłoną (montuje się ją od wewnątrz), ale pamiętaj, że taka sztuczka poprawia sytuację tylko w niewielkim stopniu.

UWAGA! Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w aucie. Nie wolno tego robić o żadnej porze roku, jednak latem taka niefrasobliwość może zakończyć się tragedią.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Na wakacyjnych wyjazdach w bardzo upalne dni podaje dzieciom orsalit, płyn nawadniający, który daje mi pewność, że maluchy się nie odwodnią. Zawsze zakładam im czapki i staram się żeby bawiły się w cieniu parasolki.