POLECAMY

Co powinno umieć trzymiesięczne niemowlę?

Zastanawiasz się, jakie umiejętności powinno nabyć twoje dziecko w trzecim miesiącu życia? Sprawdź!
Co powinno umieć trzymiesięczne niemowlę? fot. Fotolia

Trzymiesięczne dziecko - nabyte umiejętności

Maluszek w tym wieku powoli, ale i z wielkim trudem, uczy się samodzielnego utrzymywania główki (dla bezpieczeństwa nadal mu pomagaj). Dzięki temu, że staje się coraz bardziej ruchliwe, może aktywniej uczestniczyć w życiu rodzinnym.

Jego ulubionym zajęciem jest przyglądanie się mamie i tacie, których twarze już rozpoznaje. Aby ułatwić mu to, częściej niż w łóżeczku kładź smyka w leżaczku. Dzięki temu będziesz mogła baczniej mu się przyglądać i - dodatkowo - będziesz mogła posłuchać początków jego gaworzenia i cudnego śmiechu.

Trzymiesięczne dziecko potrafi obracać główkę, zaczyna próbować przekręcać się na bok (uwaga! nie zostawiaj go samego na łóżku, bo może z niego spaść!). Dodatkowo coraz częściej ćwiczy rączki, na których opiera się podczas leżenia na brzuszku. Dzięki temu zaczyna chwytać zabawki - i robi to świadomie!

W przypadku, gdy dziecko się czegoś przestraszy, robi charakterystyczną minę - układa usta w podkówkę, a podczas płaczu mogą pojawić się pierwsze łzy.

Trzymiesięczne dziecko - jak wspierać jego rozwój?

Przede wszystkim spędzaj przy dziecku jak najwięcej czasu - przytulaj je, całuj, baw się z nim i pokazuj mu świat. Możesz na przykład układać malucha na łóżku obok siebie i przybliżać mu zabawki. W ten sposób rozbudzasz jego ciekawość świata. Dziecko widzi już trójwymiarowo i interesują go kolorowe przedmioty. Dlatego staraj się je mu zapewnić w bliskiej odległości.

Jeśli chcesz, możesz puszczać dziecku muzykę i czytać książki, w których jest sporo wyrazów naśladujących dźwięki. Aby zaś wspomagać rozwój fizyczny, bawcie się nawzajem swoimi dłońmi - paluszek po paluszku. Dzięki temu maluch zrozumie, że dzięki rękom może chwytać przedmioty, czuć ich fakturę i - co najważniejsze - może sięgnąć po to, na co ochotę.

Trzymiesięczne dziecko - co może cię zaskoczyć?

Maluch lubi tworzyć bąbelki ze śliny, a także uwielbia powtarzać zasłyszane wcześniej dźwięki. dodatkowo - właśnie gaworzeniem - wyraża swoje zadowolenie lub dezaprobatę do zaistniałej sytuacji.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)