POLECAMY

Talenty noworodka

Choć dopiero przyszedł na świat, jest mądrzejszy niż nam się wydaje. Poznaj ukryte umiejętności swojego maleństwa!
Talenty noworodka fot. Panthermedia

Nieporadny i skazany na opiekę rodziców – to tylko część prawdy o noworodku. Ci, którzy mają z nim do czynienia, nigdy nie odważą się tak go określić. Malutki człowiek już kilka chwil po narodzeniu jest w stanie zaimponować niejednemu dorosłemu.

Wędruje do piersi
Natura wyposażyła nowo narodzone dziecko w odruchy. Dzięki nim, a dokładniej odruchowi pełzania, położone na brzuszku 30–40 minut po porodzie samo próbuje zbliżyć się do piersi mamy. Co więcej, często starania te zostają uwieńczone sukcesem i maleństwo zaczyna ssać. Osiągnięcie celu wymaga czasu i wysiłku ze strony dziecka. Dla takich chwil warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Lubi twarze
Noworodek większość czasu śpi, a gdy się obudzi, lubi patrzeć na osoby, które się nim zajmują. Ktoś ci mówił, że on nic nie widzi? Jak w to uwierzyć, gdy tuż po narodzinach widzisz jego uważne spojrzenie. W pierwszych dniach życia dziecko widzi wyraźnie przedmioty i osoby, które znajdują się ok. 30 cm od jego twarzy. Cała reszta to niewyraźne plamy. Ich prawdziwy kształt maleństwo zacznie odkrywać trochę później.

Wodzi wzrokiem
Wystarczy prosty eksperyment. Weź czerwone jabłko albo małą piłkę i pokaż ją dziecku z odległości ok. 30 cm. Poczekaj, aż skupi na niej wzrok. Wolno przesuń ją w bok. Zobaczysz, jak oczy dziecka za nią podążą. To wyraźny dowód, dla wszystkich, którzy chcieliby upewnić się, że ich dziecko widzi. Także dla tych, którzy nadal w głębi ducha żywią przekonanie, że noworodek jest w stanie niewiele zobaczyć.

Naśladuje mamę
Noworodek lubi nawiązywać kontakt. Ponieważ nie umie jeszcze nic powiedzieć, jest szczęśliwy, gdy rodzice mu się przyglądają. Chętnie – choć mało kto go o to podejrzewa – naśladuje wyraz ich twarzy, np. otwiera buzię, gdy mama robi to samo. Jeśli chcesz się o tym przekonać, wykorzystaj chwilę, gdy dziecko nie jest głodne lub zmęczone. Badaczom obserwującym noworodki udało się zachęcić dzieci nawet do wystawienia języka.

Chętnie się uczy
Wykorzystuje na naukę chwile między drzemkami i karmieniem. Ma wtedy szeroko otwarte oczy i patrzy z uwagą, co dzieje się wokół. Głęboko oddycha, próbuje przysunąć się do przedmiotów i osób, które widzi i które mu się podobają.

Pamięta, co było wcześniej
Po przyjściu na świat dziecko rozpoznaje głos mamy, chociaż wcześniej docierał on do niego zniekształcony przez powłoki brzuszne i wody płodowe. Najbardziej dziwi jednak fakt, że jeśli przez ostatnie miesiące ciąży często śpiewałaś jedną piosenkę, czytałaś na głos jakiś wiersz albo zapamiętale słuchałaś jednej płyty, twoje dziecko po przyjściu na świat będzie to pamiętać.

Kojarzy zapach
Około 10. dnia życia trzy czwarte noworodków jest w stanie rozpoznać swoją mamę po zapachu. Dowiodły tego eksperymenty, podczas których obok dziecka układano chusteczki pachnące mlekiem mamy lub pokarmem obcej kobiety. Maleństwa zawsze zwracały główkę w odpowiednim kierunku. Ta umiejętność pozwala im znaleźć w ciemności drogę do piersi i daje pewność, kto trzyma je w ramionach. Z tego powodu niektóre dzieci szybciej i łatwiej zasypiają w ramionach taty, bo w przeciwieństwie do mamy nie pachnie on mlekiem. Maleństwo tulone przez mamę czuje bliskość piersi i trudniej mu się zdecydować, co jest ważniejsze: spanie czy ssanie.

Wycisza się
Noworodek zwykle leży tak, jak go położyłaś. Ale gdy po karmieniu lub zabawie czuje się zmęczony, odwraca wzrok lub przekręca główkę w drugą stronę, wysyłając czytelny komunikat: „Mam dość, chcę odpocząć”.

Umie się pocieszyć
Choć zazwyczaj płacze, gdy jest mu chłodno, smutno, chce jeść i oczekuje pomocy, w niektórych sytuacjach sam stara się radzić sobie ze stresem i się uspokoić. Wykorzystuje do tego wszystkie swoje zmysły, np. wkłada do buzi piąstkę lub palec, próbuje zasłuchać się w głos swojej mamy czy też skupia się na czymś, co właśnie znalazło się w polu jego widzenia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)