1. Rumianek do kąpieli i nacierania
Już nasze prababcie doceniały znaczenie rumianku przy pielęgnacji skóry niemowlęcia. Nie było jeszcze wówczas takich leków i kosmetyków jak dzisiaj, dlatego sięgano po środki naturalne. I okazywały się skuteczne. Szczególne znaczenie ma rumianek dla pielęgnacji skóry. U niemowlęcia jest niedojrzała, łatwo ulega podrażnieniom.Jeśli niemowlę ma problemy ze skórą, np. odparzone pośladki, możesz je wykąpać w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku. Dolej go do wanienki. Taka kąpiel działa łagodząco, zmniejsza swędzenie skóry, wpływa kojąco na stany zapalne i odparzenia. Rumianek działa przeciwzapalnie i odkażająco.
2. Rumianek dla niemowląt przy przeziębieniu
Rumianek może też się okazać bardzo pomocny, jeśli dziecko jest przeziębione. Inhalacje z tego zioła poprawiają drożność nosa przy katarze, ułatwiają oddychanie. Olejki eteryczne zawarte w rumianku działają bowiem odkażająco. Jeżeli katar ma niemowlę, zrób napar z rumianku i postaw go w pobliżu łóżeczka, by dziecko oddychało dobrze nawilżonym powietrzem. Starsze dzieci naparem mogą też płukać gardło.3. Rumianek do picia
Herbatkę rumiankowa jest delikatna, a przy tym ma działanie lecznicze: ułatwia zasypianie, uspokaja. Jest też bardzo pomocna, gdy maleństwo cierpi na bóle brzuszka czy kolki. Zawarte bowiem w rumianku substancje, m.in. flawonoidy, działają bowiem rozkurczowo, zmniejszają ilość gazów i poprawiają pracę przewodu pokarmowego.Uwaga! Podobnie jak inne zioła, rumianek również może wywoływać uczulenia, jeżeli dziecko jest podatne na alergię. Jeśli zauważysz wysypkę u dziecka, skonsultuj się z pediatrą, czy przyczyną uczulenia może być rumianek. Na razie go nie stosuj.
Dowiedz się więcej o diecie niemowlęcia:
Dieta dla mam walczących z kolką u dziecka
Alergia pokarmowa u dziecka od A do Zet
Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi?
Alergia pokarmowa u dziecka od A do Zet
Dlaczego dziecko nie chce ssać piersi?
napisane na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz