Rumianek dla niemowląt - 3 powody dla których warto stosować fot. Fotolia

Rumianek dla niemowląt - 3 powody dla których warto stosować

Malucha boli brzuszek? Ma podrażnioną skórę? Na te dolegliwości bardzo dobry jest rumianek.
Agata Bernaciak / 26.06.2014 13:18
Rumianek dla niemowląt - 3 powody dla których warto stosować fot. Fotolia
Rodzice, obawiając się skutków ubocznych leków, coraz częściej sięgają po zioła. Jednym z najczęściej stosowanych jest rumianek - dla niemowląt ma zbawienne działania..

1. Rumianek do kąpieli i nacierania

Już nasze prababcie doceniały znaczenie rumianku przy pielęgnacji skóry niemowlęcia. Nie było jeszcze wówczas takich leków i kosmetyków jak dzisiaj, dlatego sięgano po środki naturalne. I okazywały się skuteczne. Szczególne znaczenie ma rumianek dla pielęgnacji skóry. U niemowlęcia jest niedojrzała, łatwo ulega podrażnieniom.

Jeśli niemowlę ma problemy ze skórą, np. odparzone pośladki, możesz je wykąpać w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku. Dolej go do wanienki. Taka kąpiel działa łagodząco, zmniejsza swędzenie skóry, wpływa kojąco na stany zapalne i odparzenia. Rumianek działa przeciwzapalnie i odkażająco.

2. Rumianek dla niemowląt przy przeziębieniu

Rumianek może też się okazać bardzo pomocny, jeśli dziecko jest przeziębione. Inhalacje z tego zioła poprawiają drożność nosa przy katarze, ułatwiają oddychanie. Olejki eteryczne zawarte w rumianku działają bowiem odkażająco. Jeżeli katar ma niemowlę, zrób napar z rumianku i postaw go w pobliżu łóżeczka, by dziecko oddychało dobrze nawilżonym powietrzem. Starsze dzieci naparem mogą też płukać gardło.

3. Rumianek do picia

Herbatkę rumiankowa jest delikatna, a przy tym ma działanie lecznicze: ułatwia zasypianie, uspokaja. Jest też bardzo pomocna, gdy maleństwo cierpi na bóle brzuszka czy kolki. Zawarte bowiem w rumianku substancje, m.in. flawonoidy, działają bowiem rozkurczowo, zmniejszają ilość gazów i poprawiają pracę przewodu pokarmowego.

Uwaga! Podobnie jak inne zioła, rumianek również może wywoływać uczulenia, jeżeli dziecko jest podatne na alergię. Jeśli zauważysz wysypkę u dziecka, skonsultuj się z pediatrą, czy przyczyną uczulenia może być rumianek. Na razie go nie stosuj.

Dowiedz się więcej o diecie niemowlęcia:


napisane na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz