Potówki to schorzenie gruczołów łojowych. Są efektem połączenia dużej wilgotności i wysokiej temperatury w otoczeniu.
Jak powstają potówki u niemowlaka
Potówki u niemowlaka pojawiają się wskutek nadmiernego przegrzania dziecka przy zbyt wysokiej temperaturze otoczenia lub zbyt ciepłym ubieraniu niemowlęcia. To częste zjawisko, zwłaszcza kiedy to pierwsze dziecko młodych rodziców, którzy w obawie przed przeziębieniem, ubierają malucha w zbyt wiele warstw.
Wówczas dziecko poci się, a pot ze skóry dziecka nie ma jak odparować i krostki występują: na fałdach skóry, na szyi, pod pachami, na karku, ale także na twarzy, rękach czy nogach. Potówki to problem, który dotyczy szczególnie niemowląt, bo nie mają w pełni wykształconego mechanizmu pocenia i niewiele się poruszają.
fot. Adobe Stock
Jak wyglądają potówki u niemowlaka?
Niekiedy potówki u niemowlaków mylone są z trądzikiem niemowlęcym, bo przypominają pęcherzyki. Są niewielkie, różowe lub czerwone. Mogą też być swędzące. W przeciwieństwie do trądziku, pojawiają się nie tylko na udach i pośladkach, ale i plecach oraz twarzy - tam, gdzie się pocimy najbardziej.
Czasem potówki są też mylone z wysypkę infekcyjną, ale jeśli pojawiają się na języku, dłoniach i stopach - można wtedy podejrzewać chorobę bostońską.
Również wysypka o charakterze kolistym, występująca miejscowo, a nie rozlegle, może być mylona z potówkami, ale w rzeczywistości jest to np. alergiczna wysypka.
Jak leczy się potówki u niemowlaka
Jeśli zaobserwujemy, że nasze dziecko ma potówki, musimy szczególnie zadbać o jego delikatną skórę. Potówki pospolite oraz czerwone znikają same, po kilku dniach wysuszają się i złuszczają.
Może jednak się zdarzyć, że długotrwałe zaniedbanie doprowadzi do zakażenia bakteryjnego i są konieczne maści z antybiotykiem, a w skrajnych przypadkach (podskórnych ropni) - interwencja chirurga.
Jak dbać o skórę dziecka z potówkami?
- zaraz po kąpieli dokładnie osuszaj skórę,
- na potówki działaj zasypką dla niemowląt,
- nie stosuj kąpieli z krochmalu, bo wysusza skórę,
- alternatywnie posypuj potówki mąką ziemniaczaną lub kukurydzianą,
- zakładaj dziecku bawełniane ubrania i dbaj o naturalne tkaniny podczas jego higieny i snu (prześcieradło, pościel, ręczniki),
- nie używaj żadnych kremów ani olejków do kąpieli,
- pozostawiaj dziecko bez ubrania jak najczęściej, by skóra mogła oddychać,
- jeśli pediatra zaleci - smaruj skórę emolientami.
Co jeszcze może niepokoić u niemowlęcia: Przyczyny występowania wysypkiWysypka na twarzy dzieckaGorączka u dziecka w upał - kiedy jest niebezpieczna?