Potówki u niemowlaka - jak wyglądają i jak się ich pozbyć

Potówki u niemowlaka fot. Adobe Stock
Potówki u niemowlaka pojawiają się jako efekt przegrzania i mają postać niewielkich różowatych krostek. Skuteczne sposoby na potówki to wietrzenie skóry, stosowanie zasypek i delikatna pielęgnacja.
Edyta Liebert / 01.07.2020 12:35
Potówki u niemowlaka fot. Adobe Stock
Potówki to schorzenie gruczołów łojowych. Są efektem połączenia dużej wilgotności i wysokiej temperatury w otoczeniu.
 

Jak powstają potówki u niemowlaka

Potówki u niemowlaka pojawiają się wskutek nadmiernego przegrzania dziecka przy zbyt wysokiej temperaturze otoczenia lub zbyt ciepłym ubieraniu niemowlęcia. To częste zjawisko, zwłaszcza kiedy to pierwsze dziecko młodych rodziców, którzy w obawie przed przeziębieniem, ubierają malucha w zbyt wiele warstw.
 
Wówczas dziecko poci się, a pot ze skóry dziecka nie ma jak odparować i krostki występują: na fałdach skóry, na szyi, pod pachami, na karku, ale także na twarzy, rękach czy nogach. Potówki to problem, który dotyczy szczególnie niemowląt, bo nie mają w pełni wykształconego mechanizmu pocenia i niewiele się poruszają.
 
Potówki u niemowlęciafot. Adobe Stock

Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

Niekiedy potówki u niemowlaków mylone są z trądzikiem niemowlęcym, bo przypominają pęcherzyki. Są niewielkie, różowe lub czerwone. Mogą też być swędzące. W przeciwieństwie do trądziku, pojawiają się nie tylko na udach i pośladkach, ale i plecach oraz twarzy - tam, gdzie się pocimy najbardziej.
 
Czasem potówki są też mylone z wysypkę infekcyjną, ale jeśli pojawiają się na języku, dłoniach i stopach - można wtedy podejrzewać chorobę bostońską.
 
Również wysypka o charakterze kolistym, występująca miejscowo, a nie rozlegle, może być mylona z potówkami, ale w rzeczywistości jest to np. alergiczna wysypka

Jak leczy się potówki u niemowlaka

Jeśli zaobserwujemy, że nasze dziecko ma potówki, musimy szczególnie zadbać o jego delikatną skórę. Potówki pospolite oraz czerwone znikają same, po kilku dniach wysuszają się i złuszczają.

Może jednak się zdarzyć, że długotrwałe zaniedbanie doprowadzi do zakażenia bakteryjnego i są konieczne maści z antybiotykiem, a w skrajnych przypadkach (podskórnych ropni) - interwencja chirurga. 

Jak dbać o skórę dziecka z potówkami?

  • zaraz po kąpieli dokładnie osuszaj skórę,
  • na potówki działaj zasypką dla niemowląt,
  • nie stosuj kąpieli z krochmalu, bo wysusza skórę,
  • alternatywnie posypuj potówki mąką ziemniaczaną lub  kukurydzianą,
  • zakładaj dziecku bawełniane ubrania i dbaj o naturalne tkaniny podczas jego higieny i snu (prześcieradło, pościel, ręczniki),
  • nie używaj żadnych kremów ani olejków do kąpieli,
  • pozostawiaj dziecko bez ubrania jak najczęściej, by skóra mogła oddychać,
  • jeśli pediatra zaleci - smaruj skórę emolientami. 

Co jeszcze może niepokoić u niemowlęcia: Przyczyny występowania wysypkiWysypka na twarzy dzieckaGorączka u dziecka w upał - kiedy jest niebezpieczna?

 

Redakcja poleca

REKLAMA