Po przeprowadzce z brzucha mamy na świat, dziecko może się czuć niepewnie. Pomóż mu oswoić nowe otoczenie. Zobacz, jak to zrobić!
Będę mamą/02.01.2013 13:23
fot. Fotolia
1. Karm maluszka na żądanie
Pamiętaj, że dla noworodka pusty brzuszek to – inaczej niż dla nas, dorosłych – dotkliwe, a nawet bardzo bolesne odczucie. Właśnie z tego powodu przeraźliwie płacze. On naprawdę cierpi! W takiej sytuacji nie pomogą największe atrakcje, spokój przyniesie tylko twoja pierś.
2. Przed drzemką w ciągu dnia zasłaniaj okna
Noworodek nie lubi ostrego światła. Może się go nawet przestraszyć, ponieważ w twoim brzuchu dojrzewał w półmroku. Gdy więc zasypia w nasłonecznionym pokoju, zadbaj, żeby bezpośrednio go nie raziło. Jeśli nie masz zamontowanych żaluzji lub rolet, sprawdzi się baldachim nad łóżeczkiem (niewskazany jednak, jeśli jesteście uczuleniowcami i spodziewacie się alergii także u dziecka) lub zawieszenie kocyka na szczebelkach.
3. Nie zapalaj znienacka ostrego światła
Za każdym razem, kiedy wstajesz w nocy, aby nakarmić dziecko lub je przewinąć, staraj się zapalać nocną lampkę, która dyskretnie oświetli pokój, a dopiero potem, jeśli to naprawdę konieczne – mocniejsze światło. Dzięki temu maluszek się nie przestraszy, ani nie wybudzi.
4. Ścisz telefon i dzwonek do drzwi
Twoje maleństwo może się okazać zawodowym śpiochem, któremu nie przeszkadza nawet tramwaj zgrzytający i pobrzękujący dzwonkiem na zakręcie. Zwykle jednak noworodki są bardzo wrażliwe na dźwięki, a hałas jest im wręcz obcy, bo do wnętrza brzucha docierały jedynie przytłumione brzmienia. Przysłuchaj się więc pod tym kątem odgłosom twojego domu: pralce, zmywarce, komputerowi – może coś warto przestawić dalej od pokoju dziecka albo włączać, gdy ono nie śpi.
5. Przemów łagodnie, nim podejdziesz do łóżeczka…
...kiedy maluch akurat nie śpi. Może być zajęty np. oglądaniem wzorków na ochraniaczu zakrywającym szczebelki, więc twoje nagłe pojawienie się mogłoby go przestraszyć. Gdy noworodek się zlęknie, reaguje odruchem Moro – rozkłada ręce i przyciąga je, jakby chciał kogoś objąć.
6. Otulaj ciasno, gdy smyk tego potrzebuje
Większość noworodków lubi mieć ograniczoną przestrzeń, a dzieci z silnym odruchem Moro czują się bezpieczniej i szybciej się uspokajają, gdy są opatulone. Szybko się przekonasz, czy odpowiada to twojemu maleństwu.
7. Podnoś dziecko zwrócone bokiem do podłogi
Jeśli maluszek widzi, co dzieje się z jego ciałem, gdy podnosisz go z łóżeczka, mniej się boi zmiany pozycji. Pamiętaj o tym również, gdy wkładasz dziecko do wanienki i je z niej wyjmujesz.
8. Obcinaj malcowi paznokcie, gdy śpi
Maluchowi może się nie spodobać, gdy będziesz przytrzymywać mu rączkę lub nóżkę, zmagając się z małymi paznokietkami. Zabieraj się zatem do tego zadania, kiedy dziecko mocno śpi.
9. Sprawdzaj temperaturę powietrza w łazience
Podczas kąpieli powinna mieć około 24°C, aby rozebrany maluch czuł się komfortowo. Noworodek szybciej marznie niż ty, ponieważ nie działa jeszcze sprawnie jego układ termoregulacji.
10. Nie przegrzewaj dziecka
Dotknij skóry na karczku swojego malucha: ciepła oraz sucha to dobry znak, rozgrzana i spocona oznacza, że malec jest ubrany za grubo, chłodna – za lekko. Gdy w pokoju jest gorąco, nie opatulaj maleństwa, bo przegrzanie może być przyczyną kłopotów z oddychaniem.
11. Nie odwlekaj rozpoczęcia kąpieli
Gdy sprawdzisz temperaturę wody w wannie, nie zwlekaj z zanurzeniem dziecka. Jeśli teraz zaczniesz je rozbierać, woda wystygnie i kąpiel nie będzie przyjemna.
12. Nie przebieraj, gdy nie musisz
Jeśli smyk jest czysty i nie ma konieczności zmiany ubranek, zrezygnuj z przyjemności oglądania go w różnych strojach w ciągu dnia. Oszczędzisz stresu jemu i sobie. Dzieci nie lubią zmiany temperatury podczas przebierania i męczy je wyginanie różnych części ciała, by wcisnąć na nie ubrania.
13. Unikaj ubranek z zapięciem na plecach
Noworodek ma wyjątkowo wrażliwą na dotyk skórę. Leżenie na guziczkach, szorstkiej metce lub pozwijanym ubranku jest dla niego naprawdę przykrym doznaniem. Ty również z pewnością nie lubisz, gdy któraś z części garderoby zdecydowanie cię uwiera.