POLECAMY

W domu, w aucie i na dworze: jak ochłodzić niemowlę?

Choć lato ma wiele zalet, upały też potrafią dać w kość. Zobacz, jak ochłodzić dziecko w domu, w aucie i na dworze!
W domu, w aucie i na dworze: jak ochłodzić niemowlę? fot. Fotolia

Jak ochłodzić niemowlę w domu?

 1. Zasłoń okna. Zmień zasłony na jaśniejsze i gęściej tkane.
 2. Szukaj chłodu. W każdym mieszkaniu są miejsca cieplejsze i chłodniejsze. Jeśli w okna pokoju dziecka świeci właśnie słońce, przenieś je do innego pomieszczenia.
 3. Nie osłaniaj łóżeczka baldachimem. Uwięzionym w ten sposób powietrzem trudno oddychać.
 4. Uważaj na przeciągi. Mieszkanie trzeba jak najczęściej wietrzyć, ale lepiej unikać przeciągów.
 5. Uważaj na wentylator. Pamiętaj, że ochłodzone powietrze nie może owiewać niemowlęcia.
 6. Ochładzaj dziecko. Jeżeli nadal jest mu gorąco, wykąp je w letniej wodzie albo przemyj mu czoło i skronie zwilżoną gąbką.
 7. Nie przykrywaj dziecka kołderką. W upalne noce wystarczy tetrowa pieluszka, prześcieradło lub cienka poszewka od kołderki.

Jak ochłodzić niemowlę w samochodzie?

 1. Wietrz auto. Stojący na słońcu pojazd zmienia się w rozpalony piec. Dlatego zanim posadzisz w foteliku maluszka, otwórz drzwi i poczekaj parę minut.
 2. Osłoń szybę. Świecące w szyby słońce przeszkadza nie tylko kierowcom. Dzieciom, unieruchomionym w fotelikach, daje się we znaki jeszcze bardziej. Pomogą osłony na przyssawkę.
 3. Nie przesadzaj z klimatyzacją. Dla niemowlęcia szok związany z nagłym skokiem temperatury jest bardziej dotkliwy niż dla ciebie. Temperatura w aucie powinna być tylko trochę niższa niż temperatura otoczenia.
 4. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w aucie. Nie wolno tego robić o żadnej porze roku!
 5. Parkuj w cieniu. Jeśli jest taka możliwość, korzystaj z garaży i parkingów pod dachem. Możesz także osłonić przednią szybę odbijającą promienie osłoną.

Jak ochłodzić niemowlę na dworze?

 1. Ubieraj niemowlę w przewiewne ubranka. Wystarczy body bez rękawków. Gdy jest bardzo gorąco, zrezygnuj i z body – wystarczy pieluszka jednorazowa + tetrowa do przykrycia.
 2. Chroń główkę. Podczas spaceru maluszek musi mieć na główce czapeczkę. Najlepiej białą, wykonaną z przewiewnej bawełny z daszkiem.
 3. Szukaj cienia. Przebywanie w pełnym słońcu jest niebezpieczne dla niemowląt nie tylko ze względu na poparzenia, ale i na groźbę udaru. Malec, który nie skończył jeszcze pół roku, w ogóle nie powinien przebywać na słońcu.
 4. Uważaj na budkę wózka. Pod budką głębokiego wózka może być gorąco jak w piekle. Lepszym rozwiązaniem będzie opuszczenie budki i osłonięcie malca parasolką.

Dowiedz się więcej o letniej opiece nad dzieckiem:


na podstawie tekstu autorstwa Anny Biegańskiej/Twój maluszek
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)