Pieluszkowe zapalenie skóry – jak pomóc dziecku?

Pieluszkowe zapalenie skóry to jeden z najczęstszych problemów skóry, który dotyka małe dziecko. Co zrobić i jak pomóc dziecku, gdy wystąpi u niego pieluszkowe zapalenie skóry?
/ 29.08.2013 12:03

Ważne zadanie skóry

Skóra chroni organizm przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego – przed działaniem czynników mechanicznych, fizycznych, chemicznych i biologicznych. Bierze udział w termoregulacji i zmniejsza utratę wody. Skóra niemowląt i małych dzieci jest jeszcze nie w pełni dojrzała, jest cieńsza, delikatna i bardziej wrażliwa, niż skóra dorosłych. Stanowi znacznie słabszą barierę dla szkodliwych substancji, alergenów oraz mikroorganizmów chorobotwórczych. Ma słabiej wykształconą warstwę rogową naskórka oraz barierę lipidową, dlatego łatwiej traci wodę i szybciej się wysusza. Jednocześnie jest bardziej narażona na podrażnienia, uszkodzenia i zakażenia, szczególnie w okolicy pieluszkowej.

Polecamy: Jak pielęgnować skórę noworodka?

Pieluszkowe zapalenie skóry/ fot. materiały prasowe Best Image PR

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry i co je powoduje?

Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) to stan zapalny charakteryzujący się występowaniem „wyprysków” w miejscu przylegania pieluszki. Początkowo skóra jest zaczerwieniona i zaczyna się łuszczyć, a wraz z nasileniem stanu zapalnego pojawia się także obrzęk. Często dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, powstają krostki i pęcherzyki oraz nadżerki pokryte miodowożółtym strupem. Powoduje to duży dyskomfort dziecka, ponieważ zmianom skórnym towarzyszy pieczenie i świąd, a zakładanie pieluszki podrażnia i sprawia ból. PZS jest jedną z najczęstszych dermatoz (zmian chorobowych skóry) dotykających niemowlęta. Szczególnie podatni są mali alergicy i dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry; ryzyko podrażnień wzrasta również podczas biegunki.

Na występowanie PZS ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim, pod pieluszką dochodzi do wzrostu wilgotności i temperatury, a naskórek się rozmiękcza (maceracja). Zaburza to naturalną funkcję skóry jako bariery ochronnej i pozwala przenikać alergenom oraz mikroorganizmom do głębszych jej warstw. Stałe tarcie skóry przez pieluszkę powoduje uszkodzenia mechaniczne i podrażnienia. Dodatkowo, bakterie kałowe produkują amoniak – w ten sposób dochodzi do wzrostu pH i odczyn zmienia się z kwaśnego na zasadowy. Wszystkie te czynniki prowadzą do zniszczenia bariery lipidowej i uszkodzenia naskórka, a w konsekwencji powstaje stan zapalny skóry. Może dojść również do zakażeń grzybami i bakteriami.

Polecamy: Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

Jak zapobiegać PZS i jak pielęgnować podrażnioną skórę?

W przypadku zaobserwowania podrażnień lub stanów zapalnych skóry w okolicy pieluszkowej, a także, aby im zapobiegać, należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji. Warto się upewnić, że stosowane kosmetyki i preparaty nie uczulają ani nie podrażniają skóry dziecka. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich, oddychających pieluszek wysokiej jakości oraz ich częste zmienianie (co godzinę u noworodków, co 3–4 godziny u małych dzieci). Gdy tylko jest to możliwe, warto pozwolić dziecku na przebywanie bez pieluszki, aby zapewnić skórze prawidłową wentylację i ułatwić regenerację naskórka. Obecnie w aptekach dostępnych jest wiele kremów do pielęgnacji skóry niemowląt, które łagodzą podrażnienia oraz zapobiegają powstawaniu odparzeń i PZS. Nowością na rynku farmaceutycznym jest ochronny hipoalergiczny krem przeciw odparzeniom i pieluszkowemu zapaleniu skóry Nappiderm. Kosmetyk zawiera dekspantenol, tlenek cynku, witaminę F oraz dodatkowo białą hipoalergiczną lanolinę, alantoinę, olej migdałowy, parafinę, bisabolol i alkohol benzylowy, które wzmacniają jego działanie nawilżające, natłuszczające, odżywcze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nappiderm pielęgnuje delikatną skórę dziecka, łagodzi podrażnienia, zmniejsza zaczerwienienie i świąd, działa antybakteryjnie, odbudowuje ochronną barierę lipidową skóry i chroni przed odparzeniami. Kosmetyk został przebadany dermatologicznie i uzyskał pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka. Charakteryzuje się delikatnym zapachem rumianku, bardzo dobrze się rozsmarowuje i długo chroni skórę. Warto pamiętać, że  dobrze dobrany krem będzie dużą pomocą zarówno w profilaktyce, jak i w pielęgnowaniu podrażnionej skóry.

Kiedy należy skonsultować problem z lekarzem?

Jeżeli u dziecka występuje w okolicy pieluszkowej ostry stan zapalny, pojawiają się nadżerki i krostki z wysiękiem (na przykład z powodu przewlekłej biegunki), należy jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza. Lekarz oceni, czy doszło do bakteryjnego nadkażenia skóry i zgodnie z diagnozą zaleci odpowiednie leczenie (np. antybiotyki, leki przeciw-histaminowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Źródło: materiały prasowe Best Image PR

Zobacz także: Jak pielęgnować skórę noworodków i niemowląt?